Ekonomi

ABD borç batağında: ‘Saatli bombaya dönüştü’

ABD Başkanı Joe Biden’ı borç limiti konusunda hiçbir şey yapmamakla suçlayan McCarthy, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı saklanmaya devam ederken, cumhuriyetçiler harekete geçecek.”söz konusu.

McCarthy, “Meclis önümüzdeki haftalarda borç limitini gelecek yıla kadar yükseltmek için bir yasa tasarısını oylayacak.” dedi. McCarthy, federal harcamaları sınırlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Beyaz Saray’ı müzakerelere çekmeye çalıştığına işaret eden McCarthy, ABD’nin temerrüde düşmesinin bir seçenek olmadığını vurguladı.

BORÇ LİMİT FARKI

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç sınırına ulaştı.

borç limiti veya borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırı”anlamı.

Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu yeni kazanan Cumhuriyetçiler, borç limiti müzakerelerinde önemli harcama kesintilerinden yana. Demokratlar borç limitini artırmakta ısrar ediyor ve Cumhuriyetçilerin belirli harcamaları kısma önerilerini reddediyor.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında çıkmaza giren borç limiti sorununun piyasaları sarsacağına dair endişeler var. ABD’de resesyon beklentileri yükselirken, borç limiti konusunda iki taraflı hesaplaşma her zamankinden daha fazla risk taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu