Haber

Bakanlıktan Reza Zarrab’ın eniştesine Seferihisar’da özel imar

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İzmir’in turistik ilçesi Seferihisar’da yaklaşık 3 milyon metrekarelik alanı imara açtı. Bakanlık bunun için önce bölgeyi rezerv alan ilan ederek tüm yetkiyi üzerine aldı. Böylece belediyeyi saf dışı bırakan bakanlık, ilçenin gözde yerlerinden Kayalar mevkiindeki alanda imar planı değişikliği yaptı. Bakanlık, Seferihisar ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne görüş sormadı.

Sözcü’den Görkem Ulu’nun haberine göre Bakanlık, özel mülkiyet kapsamındaki 236 hektarlık alanın 218 hektarlık kısmını mera vasfından çıkartarak kentsel gelişme bölgesi olarak düzenledi. 176 hektarlık kısmını konut ve ticaret alanı olarak planlandı. 4 bin 217 konutta 30 bin kişinin ikamet etmesi ön görüldü. Arazi maddi değeri çok düşük mera vasfındayken bir kentsel gelişim alanına dönüşünce milyarlarca liralık rant değeri oluştu.

5 parselden oluşan arazinin İran, Azerbaycan ve Türkiye’de iş yapan NAB Holding’in patronu Behram Eromi’ye ait olduğu ortaya çıktı. Eromi, Reza Zarrab’ın ablası Şeyda Eromi ile evli.

BELEDİYE İPTAL DAVASI AÇACAK

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, rant projesinin iptali için dava açacaklarını belirterek tepkisini şöyle gösterdi: “Buraya birdenbire 30 bin nüfus getirilmesi ön görülüyor. Sonra diyecekler ki, buranın yolunu, alt yapısını, arıtmasını vesaire sen yap. Mera alanı örneği görülmemiş şekilde imara açılıyor. Yeşil alan için yer bırakmamışlar. Tamamıyla yanlış, çok kötü ve kişiye özel yapılmış planı mahkeme yoluyla iptali için çalışacağız.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu