Haber

Başkan Yardımcısı Oktay, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyelerini kabul etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yapılan anlaşmalara ve verilen haklara rağmen Batı Trakya Türklerinin tam ortasında, tüm hakların bariz bir şekilde ihlal edildiği bir coğrafyada olmanın son derece sevindirici olduğunu belirtti.

Başkan Yardımcısı Oktay, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyelerini kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki görüşmede, heyet üyelerini ağırlamaktan büyük onur duyduğunu belirten Oktay, Trakya Türkleri ile hem coğrafi hem de gönül olarak çok yakın olduklarını söyledi.

Oktay, bu yakınlığa rağmen asırlardır bir arada yaşadığımız bu coğrafyalarda suni bariyerler çekildiğini belirterek, “Anlaşmalara, verilen haklara, verilen sözlere, o haklara, o vaatlere, o metinlerdeki metinlere rağmen” dedi. anlaşmalar uygulanmadı, bütün dünyanın gözü önünde inkar edildi, bütün haklar adeta gözleri bağlandı.Dünyanın ayaklar altına alındığı bir coğrafyada kardeşlerimizle bir arada olmaktan ve sohbet etme fırsatı bulmaktan son derece mutluydum. açık ve dünya buna müsamaha gösteriyor.” söz konusu.

“Birlik ve beraberliğimizi kimse bozamaz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk milleti adına Batı Trakya Türklerinin dertlerini dinlediklerini ve bu konularla ilgilendiklerini vurgulayan Oktay, şöyle devam etti:

“Sizinle birlikteyiz, biriz ve beraberiz, bu birlik ve beraberlik hiç kimse tarafından hiçbir şekilde ve hiçbir zamanda azaltılamaz, aksine hangi baskı uygulanırsa uygulansın artarak devam edecek ve katkımız da bundan sonra olacaktır.” sizlere destek sonuna kadar devam edecektir.Bunu dünyaya da anlatmak isteriz.Bizim Türk milleti olarak bir özelliğimiz var tehdit etmeyizZulme boyun eğmeyiz teşekkür etmeyiz yani tek bir canımız var gerekirse o canı veririz ama hakkımız olanı da alırız yani hakkımız olanı almak için kimseden bir şey dilenmeyiz onun için. onu parçalayarak hakkını al.”

Oktay, Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyelerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın selamlarını iletti.

“Yunanistan asimilasyon politikalarına hız verdi”

Gümülcine Müftüsü ve Uygulama Heyeti Başkanı İbrahim Şerif, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a ilgi ve misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederek, Yunanistan’ın demokrasinin beşiği olarak görülmesine rağmen Türklere yönelik asimilasyon politikalarına hız verdiğini söyledi. Batı Trakya.

Batı Trakya Türklerinin dini alanda özerkliğini almak istediklerini vurgulayan Şerif, müftülerin Yunan resmi makamı haline getirilmek istendiğini, camilerdeki vaazların içeriğine ve diline müdahale edildiğini söyledi.

Şerif, Türk okullarının sayısının her geçen gün azaldığını, Türk ailelerin çocuklarının Yunan makamlarının baskısıyla Rum okullarına gönderilmeye çalışıldığını, mali, ekonomik ve sosyal alanlarda planlı ve sistemli baskıların devam ettiğini belirtti.

Toplantıya Şerif’in yanı sıra İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa, Dostluk Eşitlik Barış Partisi (DEB) Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu ve diğer meclis üyeleri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu