Haber

BMGK, Kutsal Kitaplara Yönelik Şiddeti Kınayan Karar Taslağını Kabul Etti

YENİ Birleşmiş Milletler Genel Konseyi’nde (BMGK), kutsal kitaplara yönelik şiddeti uluslararası hukukun ihlali olarak tanıyan ve bu tıbbi hareketleri şiddetle kınayan karar taslağı kabul edildi.

BMGK, Fas’ın sunduğu, dini inançları, kutsal kitapları ve dini mekanları nedeniyle kişilere yönelik her türlü şiddeti uluslararası hukukun ihlali olarak kabul eden karar taslağını oybirliğiyle kabul etti.

Kararda, kişilere din veya inançları nedeniyle yönelik her türlü şiddet eylemi ile kişilerin dini sembollerine, kutsal kitaplarına, konutlarına, işyerlerine, mülklerine, okullarına, kültür merkezlerine ve ibadet yerlerine yönelik şiddet eylemleri uluslararası hukuk ihlali olarak nitelendirilmiş ve şiddetle kınanmıştır.

Kur’an’a yönelik saldırılar

Daha önce Kuran’a yönelik baskınlara tanık olan İsveç’te Irak asıllı Salwan Momika, İsveç’in başkenti Stockholm’de 28 Haziran Kurban Bayramı’nın ilk gününde Stockholm Mescidi önünde polis koruması altında Kuran-ı Kerim yaktı.

20 Temmuz’da Momika, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kuran’ı ve Irak bayrağını çiğnedi.

Danimarka’da 22 Temmuz’da Kopenhag’daki Irak Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakan grup, 24 Temmuz’da İran ve Irak Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

Grup daha önce Kopenhag’daki Türk Büyükelçiliği önünde Türk bayrağına ve Kuran’a saldırarak İslam’a hakaret etmişti.

Danimarka’da İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi “Danske Patrioter (Danish Patriots)” grubu üyeleri bugün önce Mısır’ın ardından da Kopenhag’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

haber-yusufeli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı Ankara nakliyat
Başa dön tuşu