Ekonomi

BofA arz endişeleri nedeniyle 2024 petrol fiyatı tahminini yükseltti

Bank of America Global Research, 2024 yılı için Brent ve West Texas Intermediate (WTI) ham petrol fiyat tahminlerini yükseltti. Revizyon, sıkılaşan arz ve artan jeopolitik risklere ilişkin endişeleri yansıtıyor.

Banka şimdi Brent ham petrolünün bu yıl varil başına ortalama 86 dolar, WTI’ın ise ortalama 81 dolar olacağını öngörüyor. Her ikisinin de yaz aylarında varil başına 95 dolar civarında yüksek seviyelere ulaşması bekleniyor.

Bugün itibariyle, Brent ham petrol vadeli işlemleri varil başına yaklaşık 89 dolardan, WTI vadeli işlemleri ise varil başına yaklaşık 85 dolardan işlem görüyordu.

Bankanın araştırması, ekonomik büyüme görünümündeki iyileşmenin 2024’ün ikinci ve üçüncü çeyreğinde küresel petrol piyasalarında günlük 450 bin varil civarında bir açığa yol açtığını gösteriyor. Jeopolitik sorunlar, daha uzun ticaret yolları yoluyla petrol talebini artırarak ve Rus enerji altyapısına yönelik saldırılar nedeniyle arzı azaltarak bu duruma katkıda bulunuyor.

Yakın zamanda yaşanan bir gelişmede, Ukrayna’ya ait bir insansız hava aracının cephe hattından uzakta bulunan Rusya’nın üçüncü büyük petrol rafinerisini hedef alması, günlük yaklaşık 155.000 varil ham petrol işleyen bir üniteyi etkiledi.

Suudi Arabistan ve Rusya’nın başını çektiği OPEC+ üyeleri, geçtiğimiz ay günlük 2,2 milyon varillik gönüllü petrol üretim kesintilerini ikinci çeyrekte de sürdürme kararı aldı. Bu karar, küresel petrol piyasalarında arz ve talep arasındaki dengeyi yönetme çabalarının bir parçası.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu