Ekonomi

Brent petrolün varili 83,09 dolar

Dün 83,42 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 82,56 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanış tarihi olan saat 09.25’e göre yüzde 0.64 artarak 83.09 dolardan oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 79,42 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte dolardaki değer kaybı, ABD hisse senetlerindeki düşüş ve küresel arz dalgalanmaları etkili oldu.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısındaki değerini ölçen ABD dolar endeksinin değer kaybetmesi, dolar cinsinden petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha uygun hale getiriyor. Bu, artan alımlara ve daha yüksek fiyatlara yol açar.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD’nin ticari ham petrol ve benzin stoklarındaki düşüş de fiyatları yukarı yönlü destekledi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi, geçen hafta ülkedeki ticari ham petrol stoklarının yaklaşık 600 bin varil, akaryakıt stoklarının ise 800 bin varil azaldığını açıkladı. Stoklardaki düşüş, yurt içinde talebin zayıf da olsa devam ettiği algısını güçlendirdi.

Ayrıca başta Suudi Arabistan ve Rusya olmak üzere OPEC+ grubu ülkelerinin üretim kısıntılarının ardından piyasalarda zemin kazanan arz endişeleri de fiyatların artışına katkıda bulunan bir diğer unsur oldu.

Öte yandan ABD Merkez Bankası (Fed) dün beklentiler doğrultusunda politika faizini 25 baz puan artırarak 22 yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Fed Başkanı Jerome Powell’ın gelecekteki para politikalarına ilişkin verilere olan bağlılıklarına yaptığı vurgu, yatırımcıları Fed’in bir sonraki hamlesi konusunda kararsız bıraktı.

Piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bugün açıklanacak para politikası kararına odaklanırken, ECB’nin politika faizini 25 baz puan artırmasının kesin olduğu düşünülüyor.

Teknik olarak Brent petrolde 83,60-84,37 dolar aralığının direnç, 82,83-82,06 dolar aralığının dayanak olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu