Haber

Demirtaş’tan “Kılıçdaroğlu HDP ile görüşebilir ama taleplerini asla masaya getiremez” diyen Akşener’e açık mektup

İyi parti Başkan Meral Akşener, Habertürk’ün canlı yayınında Fatih Altay’ın sorularını yanıtladı. Gündemle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Akşener, HDP ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. HDP’nin 6’ncı Tabloda olmadığını vurgulayan Akşener, “Birçok kez iddia edildiği gibi o masada HDP yok. Mithat Hoca’ya göre onlar da kabul ediyor. Zaman zaman farklı açıklamalar yapıldı. HDP yöneticilerinden, “Sistemin ateşine odun atıyor dedim. Bu sağduyunun devam etmesi ve derinleşmesi gerekiyor.” sözlerini kullandı.

“CHP, HDP İLE PAZARLIK YAPABİLİR AMA İSTEKLERİNİ MASAYA TAŞIYAMAZ”

Kılıçdaroğlu’nun HDP ile olası bir görüşmeyi saygıyla karşılayacağını belirten Akşener, “Bakanlık gibi alışveriş olmaz. Diyalog başka bir şey, CHP derdim, anlardım. ‘Sizin’ deselerdi. Oy oranı ile HDP’nin oyu farklı, size veda edelim’ diyerek o masadan kalkardık. “Ben hileli işlere karşıyım, dürüstlükten ve açıklıktan yanayım. CHP’nin HDP ile görüşebileceği açıktır ama HDP’nin taleplerini bizim bulunduğumuz masaya asla getiremezler” dedi.

DEMİRTAŞ’TAN AKŞENER’E AÇIK MEKTUP

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Akşener’in sözlerine yazdığı mektupla yanıt verdi. Demirtaş, Akşener’e 4 soru yönelterek, “Size göre doğru olan müzakere politikası neden HDP’ye göre doğru değil?” terimleri kullandı.

“ÖNCELİKLE SİZLERE BAŞARILAR DİLİYORUM”

Demirtaş mektubunda şunları söyledi; “Sayın Genel Önder, bu mektubu HDP’li kimliğimle yazıyorum. Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Millet İttifakı’ndaki partilerin genel başkanları ve liderler olarak güçlü bir görev üstlendiniz. tarihi bir dönemde iki belediyenin.Öncelikle hayırlı olsun diyorum ve başarılar diliyorum.Gördüğüm kadarıyla Kılıçdaroğlu ve sizin dışınızdaki partilerin genel başkanları HDP seçmenleri dahil tüm seçmenleri etrafında bir araya getirmek istiyor. demokratik dönüşüm umudu.

“PARLAMENTODA HDP’NİN YANINDAYIZ, KOMİSYONLARDA AYNI MASADAYIZ”

‘Hayır biz de HDP seçmeninin oyunu ve desteğini istiyoruz ama HDP’nin kurumsal muhatap alınmasına karşıyız’ derseniz hemen belirtmeliyim ki ben hemen HDP’ye siyasi kimliğimi koruma görev ve sorumluluğu verdim. tıpkı diğer partilerin seçmenleri gibi. Doğal olarak benim oyum, çok güvendiğim HDP yönetiminin kararından yana olacaktır. Partimiz HDP de tıpkı motamot DÜZGÜN Partisi gibi meşruiyetini halktan almıştır. Üstelik kamuoyu HDP’ye sizin partinizden daha fazla ilgi göstererek HDP’yi Türkiye’de üçüncü parti konumuna getirdi. Zaten HDP ile mecliste yan yanasınız, komisyonlarda aynı masada oturuyorsunuz. Zaman zaman Meclisimizi HDP Milletvekili Sayın Nimetullah Erdoğmuş yönettiği için Meclis’teki varlığımızı da biliyorsunuzdur.

“HDP SEÇMENİNİ SORUMLU BİR VATANDAŞ OLARAK GÖRMEDİĞİNE EMİNİM”

Sayın Genel Önder, bundan önce toplumun büyük çoğunluğu “Birlikte kazanacağız” sloganlarıyla umut yaratmaya çalışırken partimiz HDP’ye yönelik bazı açıklamalarınızın ve yaklaşımlarınızın bu amaca uygun olmadığını düşünüyorum. tarihi seçim. Bir HDP seçmeni olarak sizi daha iyi anlayabilmek adına bazı iddialara açıklık getirmekte büyük fayda görüyorum. Millet İttifakı’nın bir modülü olarak ittifakınızdaki taraflarla bile çetin bir müzakereye girdiniz. Sizin hakkınız olan müzakere siyaseti neden HDP’nin hakkı değil? HDP seçmenini eminim ikinci sınıf, iradesiz vatandaş olarak görmüyorsunuz. O halde HDP’nin oy kullanacağı cumhurbaşkanı adayıyla müzakere etmesinin ne zararı olabilir?

“HDP KILIÇDAROĞLU’YA DESTEK KARARI VERİRSE BAŞKAN OLMA MÜMKÜNDÜR”

Üstelik HDP’nin defalarca açıkladığı gibi müzakere fasılları HDP’nin Eylül 2021’de açıkladığı 11 maddelik tutum belgesidir, çok da üstü kapalı bir şey değildir. HDP takviye kararı alırsa büyük ihtimalle Sayın Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı, siz de Başkan Yardımcısı olacaksınız. Buna ek olarak, partiniz birkaç bakanlığı üstlenecek.

Sayın Genel Lider, bu durumda açıkça sormak zorundayım:

bir- HDP seçmeni olarak oyumu ister misiniz? Cumhurbaşkanlığı ve bakanlık koltuklarına benim oyumla oturacağınıza göre beni nasıl ikna etmeyi düşünüyorsunuz? Bu arada hatırlatmak isterim ki, Millet ittifakı belediye başkanlarının yerel seçimlerde kazanmasını sağlayan HDP oyları için ‘istemiyorum’ demediniz.

2- HDP bir bakanlık istememesine rağmen, bazı arkadaşlarınız “Biz HDP’ye bakanlık vermeyiz” diyerek biz HDP seçmenlerini yaraladılar, ötekileştirdiler. Şimdi bu arkadaşlarınız HDP seçmeninin oylarıyla bakanlık koltuğuna oturmak için aday olsalar bizi ikna etmeniz gerekmez mi?

3- HDP’nin demokratik unsurlar dışında herhangi bir talepte bulunmadığı açıklamasına rağmen, “CHP HDP ile diyalog kurabilir ama taviz verilemez, talepleri bu masaya getirilemez” dediniz. Demokratikleşme taleplerini taviz olarak görüyor musunuz? İktidara gelirseniz ve HDP’nin talepleri masanıza gelmezse bize hangi masayı önerirsiniz? Elli yıldır yapıldığı gibi, bizi yeniden “terörle mücadele masasına” mı yönlendirmeyi düşünüyorsunuz?

4-Eşitlerin ortası düzeyinde, omuz omuza yapılacak bir müzakere dışında, ne HDP’li ne de HDP seçmeni, baskıcı, dayatmacı, baskın bakış açısıyla bir yaklaşımı kabul etmeyecektir.

“KÜRT OLDUĞUNU BİLİN, BİZ DE HAKLIYIZ”

Demokratik siyaset alanındaki sorunlarımızı barışçıl, çağdaş bir dille konuşarak çözmekten başka bir teknik benimsemiyoruz. Önerdiğiniz başka bir yol var mı? Sayın Genel Başkan, tüm seçmenler gibi GÜZEL Parti ve HDP seçmenleri de sokakta yan yana yaşamakta ve ateşte kavrulmaktadır. Seçmenin ortasında durmakta bir sakınca yokken, siyasi liderlerin de topluma layık olması gerektiğine inanıyorum. Koşullarımız ve kararlarımız ne olursa olsun eşit, özgür ve müreffeh bir Türkiye yaratmak zorundayız. Sizlerin de bu çabaya katkı sağlayacağınıza inanıyor, tekrar hayırlı uğurlu olmasını diliyor, başarılar diliyorum. Son sözüm Akşener Hanım. Bilin ki biz Kürtüz. Biz Kürtlerin bir kimliği, dili, kültürü, sanatı ve tarihi vardır. Biz davamızda haklıyız. Asla unutulma!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu