Haber

Depremden etkilenen 10 ili kapsayan Olağanüstü Hal Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’na sunuldu.

HDP Kümelenme Başkan Yardımcısı Hakkı Saruhan Oluç, deprem bölgesinde OHAL ilanına karşı olduklarını, doğru ve gerekli bulmadıklarını söyledi.

Oluç, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen 10 ilde olağanüstü hal (OHAL) ilanına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Mutabakat Zaptı hakkında TBMM Genel Kurulu’nda konuştu.

Etkisi yüksek ve sonuçları ağır bir afetle karşı karşıya olduklarına işaret eden Oluç, 10 ilin iki büyük depremle enkaza döndüğünü ifade etti.

HDP’li Oluç, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Deprem haberini alır almaz partisinin seferberlik ilan ettiğini belirten Oluç, depremin yaşandığı illerde milletvekillerinin vatandaşlarla baş başa kaldığını söyledi.

Depremde yıkılmayacak binaların yapılmasının bir tedbir olduğunu ifade eden Oluç, “Devletin görevi binaların uygunluğunu ve yerini kontrol etmektir. Ona göre ruhsat verip vermemek. Bu görev yeterince doğru yapılıyor mu? Hayır, deprem olduğunda yaraların sarılması için hazırlıklı olunması gerekiyor, “Yeterli hazırlık var mı? Hayır. AFAD yetersiz, ayrılan bütçe komik. Hem personel hem de ekipman eksik. Bu yetersizliğin en önemli sonucu ise zamanında müdahale edilememesinin yol açtığı ağır insanlık dramıdır” dedi.

17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden çeyrek asır geçtiğine işaret eden Oluç, Kahramanmaraş depremlerinin yaşandığı bu dönemde ders almayan, yeterince siyaset ve analiz üretmeyen bir yaklaşımı net olarak gördüklerini ifade etti.

İstanbul’da olası bir depremin sonuçlarını düşünmek bile istemediklerini belirten Oluç, “İstanbul’da olası bir depremde yıkılacağı iddia edilen bina sayısı en iyimser beklentiyle 190 bin civarında. Bugün, Resmi açıklamaya göre deprem bölgesinde yıkılan bina sayısı 6 bin 444. Yaşanan felaketi hayal edebiliyor musunuz? O sordu.

TBMM’de kurulan deprem araştırma komisyonunun 500 sayfalık bir rapor yayınladığını ve bu raporda 268 öneriye yer verildiğini hatırlatan Oluç, hükümetin önerilere uymadığını savundu.

-“Deprem ‘Geliyorum’ dedi”

1999 depreminden bu yana devletin yeterince hazırlık yapmadığının bir kez daha ortaya çıktığını belirten Oluç, şunları kaydetti:

“Yöneticiler ‘çok ders aldık’ diyorlar. O derslerin nerede olduğunu göremiyoruz. Türkiye bir sarsıntılar ülkesi. Deprem gibi bir felaketi felakete çeviren tedbirsizliktir, zamanında önlem alınmamasıdır. yıllardır uyarıyor Kahramanmaraş sarsıntısı ‘geliyorum’ dedi.Bilmemek imkansızdı.’Geliyorum’ diyen bir sarsıntı karşısında ne hazırlıklar yapıldı ne yazık ki aynı ilgisizlik yaşandı. Görmezden gelindi.İlk etapta alınması gereken tedbirler günler sonra alınıyor.Yaklaşım budur.Öngörüsüzlüğün, tedbirsizliğin ve organizasyonsuzluğun sonucudur.Sayıdaki resmin ne olduğu belli değil. Arama kurtarma çalışmalarına katılan AFAD çalışanlarının sayısı. Sel ve orman yangınlarında gördük, vatandaşlar çaresizliğe sürüklendi. Duruma dönüştü.”

“İhtiyatlı bir yönetimin afet yönetimi için olağanüstü duruma ihtiyacı yoktur”

HDP Grup Başkanvekili Oluç, 10 ilin afet bölgesi ilan edildiğini hatırlatarak, bölgede yapılması gerekenler konusunda hükümetin yeterli yetkiye sahip olduğunu belirtti.

Oluç, “Hükümetin önceki uygulamalarına bakacak olursak, bunun afet yönetimiyle sonuçlanmaması, böyle bir dönemde halkın baskı altına alınması, basının susturulması ve muhalefetin önlenmesi ile sonuçlanması kuvvetle muhtemeldir.” ifade etmek.

OHAL ile art arda hukuksuzlukların devreye girebileceğini savunan Oluç, “Afet bölgesi ilanıyla bu iktidarın yapamayacağı şey yok. muhteşem, mutlak güç yürütmenin elinde.Neyin var seçime gidiyoruz bunun OHAL ilanıyla bir ilgisi var mı değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu