Sağlık

Dünya Doktorlarından Deprem Bölgesine İlkyardım Desteği

6 Şubat’ta meydana gelen 7,8 ve 7,6 büyüklüğündeki iki büyük depremin ardından Dünyanın Doktorları (DDD), yılın 12’nci gününde Hatay ve Suriye’deki depremlerden etkilenen insanlara uzun vadeli ve sürdürülebilir insani yardım sağlamak için takviye birliklerini sürdürüyor. deprem.

Orta Güneydoğu Türkiye’de ve Suriye sınırı yakınında meydana gelen yıkıcı depremler binlerce ölüme neden oldu. Dünya Doktorları, depremlerin yaşandığı bölgelerdeki ihtiyaçları belirlemek için hızla harekete geçti ve depremin ilk anından itibaren çalışmalarını sürdürdü. Türkiye’de merkezi Kahramanmaraş’ta bulunan ve özellikle Kuzey-Batı Suriye’nin Halep ve İdlib bölgelerini etkileyen 7,8 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremden etkilenen insanlara ilk yardım ve tıbbi müdahale sağlayan World Physicians, bölgesel ortaklarının takviye edildiğini gördü . Inigo Pharma, afet bölgesindeki çalışmalarına 24 saat içinde ilaç bağışında bulundu ve Project HOPE ve SAMU arama kurtarma grupları ile zamana karşı yarışı pekiştirdi.

 

Dünya Tıp Lideri Hakan Alım, “6 Şubat sabahı Türkiye ve Suriye’yi vuran yıkıcı depremlerin ardından Dünya Hekimleri sahadaki faaliyetlerine sahra çadırlarıyla devam ediyor. Afetin ilk anından itibaren depremzedeler ve ekiplerimiz için dini alan olarak kullanılacak konteynerler Hatay’a ulaşmaya başladı. Sağlık çalışanlarımız aracılığıyla ilk yardım, ilaç, battaniye ve kit dağıtımı devam ediyor. Psikologlarımız afet sonrası travmalar için psikolojik ilk yardım alanında çalışmaktadır. Ayrıca İdlib’de bulunan 5 kliniğimiz aracılığıyla acil tıbbi müdahale sağlıyoruz. Ayrıca enkaz altından sağ kurtulan yaralılara hizmet veren ve ilaç bağışında bulunan hastanelerin İdlib Sağlık Müdürlüğü’ne yaptığı davete icabet ettik. Ülkede çok sayıda bina ve sığınak yıkıldı, zaten yetersiz olan sağlık tesisleri ve hastaneler kullanılamaz hale geldi, çok sayıda sağlık personeli ve aileleri mağdur durumda. Dünyanın Doktorları olarak, deprem acil müdahale projesi kapsamında oluşan insan kaynağı açığını doldurmak için Suriye’nin Afrin bölgesine eleman alımı yapacağız.”

“Ebe ve Eczacılardan Oluşan Geçici Gezici Sağlık Ekibi Oluşturduk”

 

World Doctors’ın birinci basamak sağlık ocağı ve sanitasyon alanları olarak kullanılacak konteynerlerle beyin sarsıntısından etkilenen insanlara uzun vadeli ve sürdürülebilir insani yardım sağlamak için çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Hakan Alım, “Doktorlarımız, ebelerimiz, hemşirelerimiz ve psikologlarımız; Bir eczane birinci basamak sağlık hizmetlerini sunarken aynı zamanda afetten etkilenen nüfusa ilaç da sağlıyor.” Alım, “Suriye’de operasyonlarımızı yürüttüğümüz Antakya’da koordinasyon ofisimiz, Suriye’de de kliniklerimiz var. Türkiye sınırına yakın bir klinikimiz deprem nedeniyle kısmen yıkıldı. Oradaki kliniğimiz şu an faaliyet gösteremiyor. Kliniğe ulaşımı sağlamak ve hizmetlerimize devam edebilmek için enkazı bir an önce temizlemek için çalışıyoruz” dedi. Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremler sonucunda 4 meslektaşının hayatını kaybettiğini belirten Bilgin, “Ümitli bekleyişimiz maalesef olumlu çıkmadı ve Suriye Program Koordinatörümüz Dr. Mohamad Shahin ve ailesi hayatını kaybetti. Suriye’nin Afrin ilçesini yerle bir eden depremde de pahalı meslektaşlarımız, klinik bekçimiz Ziad Salim, ebe Zahia Elomer ve laboratuvar teknisyenimiz Usame Elabod’u da kaybettik, “Alım, şu anda bu bölgede dünyanın doktorları var. Sarsıntıdan etkilenenlere acil müdahale sağlamak için mahalleleri ve yeni kurulan kampları ziyaret eden doktor, hemşire, ebe ve eczacılardan oluşan geçici bir taşınabilir sağlık ekibi oluşturduğunu sözlerine ekledi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu