Ekonomi

Fed/Barr: Bankalar daha agresif bir şekilde denetlenecek

Fed’in üst düzey düzenleyici yetkilisi Salı günü Kongre’ye, Fed’in bu yaz bankalar için sermaye kurallarını sıkılaştırma planını açıklayacağını ve denetçilerin son iflasların ardından bankalar üzerinde daha agresif denetim sağlayacağını söyledi.

Fed Baş Kontrol Sorumlusu Michael Barr, kurumun 100 milyar dolardan fazla varlığa sahip daha büyük bölgesel bankalar için kural değişikliklerini “dikkatlice değerlendirdiğini” söyledi.

Fed’in bu yaz bir ara sermaye ve likidite kurallarını elden geçirme planını açıklamayı beklediğini ve bunun bankacılık düzenleyicileri için tartışmalı kuralların yeniden yazılmasını başlatacağını söyledi.

Yeni düzenleme daha katı kurallar içerecek

Bunun bedeli, bu saldırının, bu büyük bankalar için, sermaye seviyelerini dikkate alırken defterlerindeki gerçekleşmemiş zararları hesaba katmalarını zorunlu kılmak da dahil olmak üzere, daha katı kurallar içermesidir. Bu tıbbi bankalar, daha önce Trump yönetimi altındarahat kuralları vardı.

Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın iflasının küresel bankacılık hisselerinde bir düşüşü tetiklemesi ve krizin yayılmasına ilişkin endişeleri artırmasının ardından banka denetçilerinin yoğun inceleme altında olduğu söyleniyor.

Federal Mevduat Sigorta Kurumu’ndan (FDIC) ve Döviz Denetçi Ofisi’nden üst düzey yetkililer de Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesi önünde söz aldı.

Öte yandan yetkililer, kendi iflas raporları, denetçilerin bazı sorunların farkında olduklarını ancak bunları çözmek için yeterince hızlı hareket etmediklerini gösterdikten sonra, daha sert bir duruş sergileme ve denetçileri daha agresif olmaya teşvik etme sözü verdiler.

“Asıl sorun, denetçilerin geç davranmasıydı”

FDIC Lideri Martin Gruenberg, “Ana sorun, gözden geçirenlerin sorunlar belirlendiğinde uyumluluğu uygulamadaki başarısızlığıydı” dedi.

Barr, özellikle, Fed’in düzenleyiciler tarafından kapatılmadan saatler önce Silicon Valley Bank’ta yönetici ikramiyelerinin ödenmesini araştırdığını ve bunu “çirkin” olarak nitelendirdiğini söyledi.

Ancak, komitedeki Cumhuriyetçilerin yetkilileri yeni kurallar yazmak yerine mevcut araçlarını daha verimli kullanmayı düşünmeye çağırdığı bildirildi.

Panele başkanlık eden Temsilci Patrick McHenry, “Bu krizi, yenilikçilerin sermaye gereksinimlerini artırmak ve bankalara daha fazla düzenleme getirmek için uzun süredir devam eden önceliğini haklı çıkarmak için kullandınız” dedi.

Salı günkü duruşma, FDIC’nin iflas etmiş First Republic Bank’ı bu ay JPMorgan Chase & Co’ya satmayı kabul etmesinden bu yana düzenleyicilerin ilk kez Kongre huzuruna çıkmalarına işaret ediyor.

Eski SVB CEO’su Greg Becker de Salı günü başka bir panelde konuştu. Hazır tabiriyle, hızlı oran artışlarının ve sosyal medyanın körüklediği söylentilerin firmasını batıran “benzeri görülmemiş” bir banka saldırısına yol açtığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu