Haber

Finlandiya resmen NATO’nun askeri kanadına katıldı

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, ülkesinin NATO’nun askeri kanadına resmi entegrasyon sürecinin tamamlandığını duyurdu.

Niinistö, Finlandiya’nın NATO’nun askeri kanadına katılım sürecinin tamamlanmasına ilişkin ortak deklarasyonun imza töreninde konuştu.

Niinistö, bugün düzenlenen törenin Finlandiya Savunma Kuvvetleri ile NATO askeri yapıları arasındaki entegrasyon sürecinin resmi olarak tamamlandığını ifade ederek, “Süreç çok hızlı ilerledi. NATO ile yaklaşık 30 yıldır sürdürdüğümüz yakın iş birliği ve askeri birlikte çalışabilirliğimiz bunu bu hale getirdi.” hız mümkün.” terimini kullandı.

Finlandiya’nın NATO yapısına tam entegrasyonunun zaman alacağını vurgulayan Niinistö, “Müttefik Finlandiya olarak ilgili hak ve yükümlülüklere sahip bir ittifak üyesi olarak süreci sürdürüyoruz. NATO, Finlandiya ile yükümlülüklerini ve taahhütlerini ciddiye alan bir müttefik kazandı. ” dedi.

İsveç’in NATO üyeliğinin kendileri için son derece değerli olduğuna işaret eden Niinistö, “Birçok kez söyledim ama bir kez daha tekrar ediyorum, İsveç’in üyeliği olmadan bizim üyeliğimiz tamamlanmış sayılmaz. Finlandiya için İsveç’in üyeliği sadece ekonomik açıdan büyük değil. hem siyaset hem de askeri açıdan önemlidir.” değerlendirmesini yaptı.

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasının ardından Finlandiya ve komşusu İsveç, onlarca yıllık askeri tarafsızlık politikasına son vererek 18 Mayıs 2022’de NATO üyeliği için başvurdu.

Finlandiya, 4 Nisan’da NATO’nun 31’inci üyesi olurken, Türkiye ve Macaristan, İsveç’in üyeliği için henüz onay almadı.

gursu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı Ankara nakliyat
Başa dön tuşu