Haber

HAK-İŞ ve Filistin Genel Sendikalar Federasyonu Ankara’da bir araya geldi

HAK-İŞ ve Filistin İşçi Sendikaları Genel Federasyonu (PGFTU), Ankara’da düzenlenen ortak sendikal eğitimde bir araya geldi.

HAK-İŞ Konfederasyon Merkezi’nde düzenlenen eğitime Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, PGFTU Genel Lideri Shaher Saed, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kayabaşı ve çok sayıda dinleyici katıldı.

Büyükelçi Mustafa burada yaptığı konuşmada, Türkiye ile Filistin arasındaki ilişkilerin sadece siyasi değil, ekonomik ve ticari alanda da devam ettiğini belirterek, iki ülke arasındaki bağların gelişmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi.

“Türkiye’nin Filistin halkına yönelik zulme sessiz kalmadığını” ve özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Filistin’den sürekli bahsettiğini kaydeden Mustafa, Türkiye’yi “Filistin’in bir numaralı ortağı” olarak gördüklerini vurguladı.

Büyükelçi Mustafa, “Filistin halkının acıların başlangıcı bana göre Osmanlı’nın sona ermesiyle başladı. O zamandan beri sıkıntılarımız devam ediyor.” söz konusu.

Türkiye ve Filistin’in Cenin ile ilgili bir proje hazırladığına işaret eden Mustafa, proje tamamlandığında yaklaşık 15 bin Filistinliye iş imkanı sağlanacağını ifade etti.

Büyükelçi, “Bize yapılan hiçbir iyiliği unutmayacağız, bize saldıranları da asla unutmayacağız. Sessiz kalanları da unutmayacağımızı ifade etmek isterim.” söz konusu.

Türkiye’nin Filistin sorunundaki çabalarını takdir eden Büyükelçi, Türkiye’nin başarılarından gurur duyduklarını ifade etti.

“Birlik düzeyinde uluslararası anlaşmalar için çalışıyoruz”

PGFTU Başkanı Saed, Türkiye’nin Filistin’e verdiği destekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, takviye birlikleri için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

İsrail’deki “Siyonist rejim”in Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın girişimlerini reddettiğini belirten Saed, Filistin’de işgal devam ettiği sürece sosyal adalet ve diğer hakların sağlanmasının mümkün olmadığını vurguladı.

Dünyanın Ukrayna’daki savaşı konuştuğunu ancak Filistin’deki zulme sessiz kaldığını belirten Saed, “Bu, dünyanın çifte standart uyguladığının bir göstergesi. Hepimiz sendika düzeyinde uluslararası anlaşmalar için çabalıyoruz. Neden olmasın? başkenti Kudüs olan özgür bir Filistin devletinin kurulmasını destekliyorlar, gözlerinin önünde yapılan katliamlardan bahsetmiyorlar mı?

İşgal sonrası Filistinli işçilerin yüzde 28’inin İsrail’de çalışmak zorunda kaldığını belirten Saed, İsrail hükümetinin Filistinli işçileri sömürdüğünü ve harekete geçmeye davette bulunduğunu belirtti.

PGFTU Genel Lideri Saed, “Biz bu topraklarda var olmaya devam edeceğiz. (İsrail Başbakanı Benjamin) Netanyahu ne yaparsa yapsın biz var olmaya devam edeceğiz” dedi. söz konusu.

Programda HAK-İŞ’in Filistin sorununa ilişkin çalışmaları ile ilgi çekici bir görüntü gösterildi.

Plaket takdiminin ardından program basına kapalı olarak devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu