Sağlık

Hastanelerde Serbest Atış: Rize ve Bafra’da Silahlı Saldırı!

Rize, Bafra, Fatsa, Ağrı ve Siirt’te dün silahlı saldırı ve darp şeklinde sağlık şiddeti olayları yaşandı. Silahlı saldırılar, sağlıkta şiddetin boyutlarını ve ölümcül hale geldiğini gözler önüne serdi. sağlık kurumlarında güvenlik önlemlerigittiğini açıkça ortaya koydu.

Hasta yakınları hastanelere silahlarla kolayca girerek saldırılarını gerçekleştirdi. Rize ve Bafra devlet hastanelerinde iki silahlı saldırı, Fatsa Devlet Hastanesi’nde doktoru darp, Ağrı’da aile doktorunu darp, Siirt’te doktoru tehdit, sağlıkta şiddet bilançosunda sadece bir gün! Olaylara tepki gösteren Tabip Odaları, sağlık meslek kuruluşları sağlıkta şiddetin önlenmesi için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya çağrıda bulundu. Doktorlar ve sağlık çalışanları, silahlarla birlikte öldürücü maddelerle hastanelerin girişlerinde yansımalarını göstererek seslerini yükseltti. “Sağlık Yeter Şiddet” etiketiyle açıklama yapan tabip odaları ve meslek kuruluşlarının yanı sıra olayı yaşayan doktor da sosyal medyada isyan çıkardı. Rize Devlet Hastanesi acil servisinde meydana gelen silahlı saldırıda 1 polis, 1 jandarma, 1 sağlık çalışanı ve 2 hasta yaralandı. Bafra’da beyin cerrahı doktor hasta yakını tarafından tabancalı saldırıya uğradı. Doktor başını eğdiği ve silah sıkıştığı için şimdi yaşıyor!

Silahlı baskın yapılan doktordan açıklama: İnşallah serbest kalmaz!

Bafra Devlet Hastanesi’nde silahlı saldırıya uğrayan Beyin Cerrahisi Uzmanı Dr. Ömer Özkan sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Saldırıya uğrayan doktorum. Saldırının nedeni, kızının durumu hakkında bilgi vermediğim iddiası. Bu kişiyi hayatımda ilk kez gördüm. Kızı şimdi tamamen sağlıklı. Başımı eğmeseydim, ateşlenen mermi beynime ulaşacaktı, hayattayım çünkü tabanca sıkıştı. Bir diğeri sıkamadı ve bundan yararlanılarak kişi etkisiz hale getirildi. Şahıs tutuklandı, inşallah 3 gün sonra salıverilmez.”

Tabip Odaları ve Meslek Kuruluşlarından Tepki!

Türk Tabipleri Birliği: Samsun Bafra Devlet Hastanesi’nde görevli meslektaşımıza hasta yakını tarafından gerçekleştirilen silahlı saldırıyı kınıyor, meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Hukuk büromuz ve tabip odamız ile süreci takip ediyoruz. Sağlıkta şiddetin toplumsal bir olgu olduğunu hatırlatır; Analizin “reform” aldatmacalarından değil, entegre ve etkili sağlık politikalarından geçtiğini bir kez daha vurguluyoruz.

eğer bir doktorsan: “ Hastaneler Teksas’a döndü. Sanki kimsenin elinde silah olması yetmiyormuş gibi, yeterli önlemlerin alınmadığı hastanelere rahatlıkla girip terör yayabiliyorlar. Ancak bugün Bafra Devlet Hastanesi ve Rize Devlet Hastanesi’ne iki ayrı silahlı baskın düzenlendi, Fatsa Devlet Hastanesi’nde doktorumuz darp edildi, Ağrı’da Aile Hekimi darp edildi ve Siirt Devlet Hastanesi’ndeki doktorumuz ölümle tehdit edildi. @drfahrettinkoca Savunmanız için daha kaç can kaybetmemiz gerekiyor! Hastane mi yoksa savaş alanı mı belli değil. Hayat kurtarmaya çalışanların hayatını korumak bu kadar mı zor? Şimdilik yeterli!”

SES Genel Merkezi: Rize Devlet Hastanesi’nde bir kişinin acil serviste yaptığı tarama sonucunda hastane polisi ve jandarma ile 2 vatandaşımız ağır, tıbbi sekreter arkadaşımız hafif yaralandığını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Yaralılara acil şifalar diler, hizmet almak için hastaneye gelen halkımıza ve hastanede görev yapan tüm sağlık çalışanlarına geçmiş olsun dileriz. İlk günden beri söylüyoruz. Bu sistem şiddet üretiyor. Şiddet üretmeyen bir sağlık ve sosyal sistem istiyoruz. Şiddetten yana olmayan tüm sektör emekçilerini ve halkımızı harekete geçmeye çağırıyoruz. #SağlıkŞiddetSonaERSIN

İzmir Tabip Odası: Emekli polis hasta yakını, Bafra Devlet Hastanesi Beyin ve Sınır Cerrahisi Uzmanı. Ömer Özkan’a tabancayla saldırdı, saldırganın elindeki hastane çalışanının son anda müdahalesi sonucu kurşun tavana saplandı.

Genel Sağlık-İş Sendikası: Rize Devlet Hastanesi’ndeki şiddeti kınıyoruz! Bir katilin acil servise silahla girip ateş açması insanlık dışı ve kabul edilemez. Silahı kullanan katil kadar önlem almayanlar da sorumluluktan kaçamaz! Canımızı emanet ettiğimiz yerler güvenlik açısından kartondan kaleler gibi olmamalı. Halkın güvenliği ve refahı için gerekli önlemler alınmalıdır! #BeyazKod1111

HEP-SEN Genel Merkez: Rize Devlet Hastanesi Acil Servisinde meydana gelen silahlı saldırı, sağlık çalışanlarının işlerini yapmasına engel olan şiddet olaylarından sadece bir tanesidir. Bu tür olayların yaşanması, sağlık çalışanlarının güvenliği konusunda büyük endişelerimizi artırmaktadır. Sağlık çalışanları özverili bir şekilde görevlerini yerine getirirken şiddete maruz bırakılmamalıdır. Sağlıkta şiddete artık son verilmeli, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar hukukun en ağır şekliyle cezalandırılmalıdır. Bu olayda yaralanan sağlık çalışanları ve vatandaşlara geçmiş olsun dileklerimizi iletir, şiddete karşı sağlık çalışanlarının yanında olduğumuzu belirtmek isteriz. HEP-SEN olarak sağlık çalışanlarının güvenliği ve haklarının korunması için çaba göstermeye devam edeceğiz. Ancak bu tür şiddetin bir daha yaşanmaması için sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlayacak net ve caydırıcı önlemlerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulamak, toplum sağlığını tehlikeye atmak demektir. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu