Yaşam

Hiroşima’da Atom Bombası Patladığında Arkadaşlarının Yanmasını Seyreden Yazarın Kan Ağlatan Sahnesi

İnsanlık tarihinin en korkunç olaylarından biri olan Hiroşima atom bombası saldırısı, arkasında yıkıcı sonuçlar bıraktı. Son dönemde Oppenheimer sinemasıyla gündeme gelen atom bombası ile ilgili sayısız belgesel, dizi ve film izledik. Sosyal medyada gündem olan bir anime sahnesi herkes gibi hepimizi sarstı. Bu sahnenin anlamı, daha sonra sahnenin Hiroşima’daki çocukluğundan bir yazar tarafından kaleme alındığı ortaya çıktığında daha da büyüktü.

6 ve 9 Ağustos 1945’te Japonya’nın Hiroşima ve Nagasaki şehirlerine atılan iki atom bombası tarihin akışını değiştirdi.

Dünya Savaşı’nın en karanlık dönemlerinden biri, ABD’nin Japonya’nın Hiroşima kentine yaptığı ve korkunç bir yıkıma yol açan atom bombası saldırısıydı. Bu saldırı 13.000 tonluk bir kuvvetle geldi ve şehrin %70’ini yerle bir etti. Hiroşima, güya cehennem gibi bir görünüme dönüşmek üzereydi.

İnsanlık tarihinin en korkunç olaylarından biri olan Hiroşima atom bombası saldırısı, arkasında yıkıcı sonuçlar bıraktı. Saldırıya maruz kalan yüzbinlerce insan hayatını kaybederken birçoğu da fiziksel ve ruhsal sağlığını kaybetti.

Hiroşima ve Nagazaki’nin tarihini sonsuza dek değiştiren atom bombalarının patladığı anlarda, patlamanın merkezinden yoğun bir ışık ve ısı dalgası yayıldı. Bu dalgalar hızla yayılarak göz kamaştırıcı bir parlaklık ve dayanılmaz bir sıcaklık yaratır. Bu olay tarihin en vahim ve en yıkıcı anlarından biri olarak hafızalara kazınmıştır.

Bu inanılmaz olayı belgesellerden ve filmlerden izledik. Buna rağmen bizde şok edici bir etki bıraktı.

Geçtiğimiz günlerde atom bombası üzerine iddiaya giren bir anime sahnesinin sosyal medyada gündem olduğu anları hatırladık.

Ancak sinema yazarının bu trajik olayı kendi gözleriyle görüp canlı tanık olduğunu bilmek kanımızı dondurdu.

Filmde atom bombasının düştüğü an sahnesi oldukça dikkat çekiciydi. İzleyiciler, arkadaşlarının ve etrafındaki her şeyin küçük bir çocuğun gözünden nasıl yanıp kül olduğuna tanık oldu.

İşte o sahne:

Çarpıcı anime “Barefoot Gen”, hikayesini ve sahnelerini tüm özgünlükleriyle sunuyor. Bu animede olaylar izleyiciye çarpıcı bir şekilde aktarılıyor. Özellikle bombanın atıldığı sahne izleyenlerin nefesini kesiyor.

İzleyiciler duyguları hakkında böyle konuştu.

“Korkunç bir vahşet, patlama sonrası iyileşme süreci de çok kötü, birçok insan günlerce acı içinde öldü, tuvaletleri kan içindeydi ve öksürükleri kanlıydı, radyasyon zehirlenmesi geçirdiklerinin farkında değillerdi”

“Kalbim bir ateş böceği mezarını daha kaldıramaz.”

“Videoyu şokta gözlerimde yaşlarla izledim, hala etkisindeyim”

“Bu film Oppenheimer’dan çok daha iyi.”

“Hiroşima ve Nagazaki insanlığa karşı suçlardır. Bu suçun faili olan Amerika’nın tavadan yağ gibi kayıp gitmesi büyük bir haksızlıktır.”

Ne düşünüyorsun? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu