Ekonomi

IMF’den ‘erken genişleme’ riskine karşı uyarı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, düzenlediği basın toplantısında küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dünya ekonomisinin bir yıl önce korkulandan daha dirençli olduğunu kanıtladığını belirten Georgieva, enflasyonun tahmin edilenden daha hızlı düştüğünü ifade etti.

Georgieva, ‘bulutlar azalmış olsa da’ dikkate alınması gereken pek çok riskin bulunduğunu belirterek, jeopolitik risklerin devam ettiğini kaydetti.

“ABD’nin gevşemesinin zamanlaması çok önemli”

Faiz oranlarının gereğinden uzun süre yüksek tutulmasının risk olduğunu belirten Georgieva, “Bu sadece ABD ekonomisi için değil, küresel ekonomi için de bir risk.”

Enflasyonu düşürmeyi hedefleyen birçok gelişmekte olan ekonominin daha düşük faiz oranlarına yöneldiğini belirten Georgieva, ABD’de faiz oranının daha uzun süre yüksek kalması durumunda bu ülkelerde döviz kurlarına baskı oluşturabileceğini ve olumsuz etkileyebileceğini açıkladı. ülkeler.

IMF Başkanı Georgieva, “Bu nedenle ABD’nin para politikasını gevşetmesinin zamanlaması gerçekten önemli; aynı zamanda ne çok erken ne de çok geç.” dedi.

Fed’in faiz indirimine başlaması “birkaç ay meselesi”

Georgieva, Fed’in duruşu dikkatle değerlendirildiğinde işin henüz tamamlanmadığını ancak sonunun yaklaştığının anlaşılacağını, bankanın faiz indirimine başlamasının “birkaç ay meselesi” olduğunu belirtti.

Georgieva, erken gevşeme riskinin “biraz geride kalma riskinden” daha yüksek olduğunu kaydederek, erken gevşemenin kazanımları tersine çevirebileceğini ifade etti.

Fed’in temkinli davranmasında haklı olduğunu vurgulayan Georgieva, “Ancak mecbur değilseniz çok sıkı tutmayın. Yani bilgilere bakın. Verilere göre hareket edin.”

Georgieva ayrıca ABD ekonomisinin güçlü istihdam piyasasıyla “yumuşak inişe” yakın olduğunu ancak bunun henüz gerçekleşmediğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu