Ekonomi

İş dünyası, TCMB ile perdenin kaldırılmasını istiyor

CEMRE IŞIK KARACA

Ekonomi yönetimi iş dünyasıyla görüşmelerini sürdürüyor.

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, iş dünyasının taleplerini dinledi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Ankara’da düzenlediği istişare toplantısına TOBB, TİM, MÜSİAD, TÜSİAD, Eximbank ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) başkanları katıldı.

İstişare toplantısına katılan temsilcilerin verdiği bilgilere göre Hazine ve TCMB’den talep edilen en temel konu erişilebilirlik ve şeffaflık. Merkez Bankası ile iş dünyası arasındaki perdenin kaldırılmasını talep eden temsilciler, krediye erişim konusunu da gündeme getirdi.

Öte yandan görüşmenin ana konularından biri de ekonomik istikrar oldu. Temsilcilerden alınan bilgilere göre, tüm birimler, ekonomik istikrar adına bakanlık ve Merkez Bankası’ndan atılması gereken tüm adımların şeffaflıkla atılması gerektiğini ancak kesimlerin muhtaçlığının da göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Görüşmede Bakan Şimşek ile TCMB Başkanı Erkan’ın yorum yapmadan temsilcilerini dinlediği ve notlar aldığı bildirildi. İş dünyasıyla toplantıların sık aralıklarla devam edeceği de vurgulandı.

gunyuzu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu