Haber

İstanbul Barosu’ndan ‘Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’ne suç duyurusu

İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç, Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkan ve Üyeleri hakkında, Hatay Milletvekili ve Baromuz Üyesi Av. Yargıya olan güveni zedeledikleri, “görevi kötüye kullanma” ve “kişiyi hürriyetten mahrum bırakma” suçu işledikleri gerekçesiyle Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu’na suç duyurusunda bulundular. Şerafettin Can Atalay’ın kişisel başvurusuna ilişkin Anayasa Mahkemesi.

Suç duyurusu dilekçesinde, “Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi kararında belirtildiği üzere dosyayı yeniden yargılamaya yetkili makam olarak İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne iade etmesi gerekirken, Anayasa Mahkemesi’nin Türk hukuk sisteminde yeri olmayan kararına “UYMAMADI” şeklinde not göndererek karar verdi.’Anayasa Mahkemesi kararları derhal Resmi Gazete’de yayımlanır ve bağlayıcıdır. Yargıtay 3. Ceza Dairesi Anayasası’nın 153/6 maddesinde “Yasama, yürütme ve yargı organları, idari makamlar, gerçek ve tüzel kişiler” hükmüne göre “Açık kararına rağmen bu kararı vermesi” Bu şekliyle TCK’nın 257’nci maddesi kapsamında görevi kötüye kullanma, TCK’nin 109’uncu maddesi kapsamında ise kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçunu teşkil etmektedir.” denildi.

YÜKSEK DİSİPLİN KURULU VE HSK’YA ŞİKAYET OLDU

İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç’ın Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkan ve Üyeleri hakkında Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu’na sunduğu suç duyurusu dilekçesi de Yargıtay Yüksek Disiplin Kurulu’na gönderildi. İtirazlar ve disiplin kurulu tarafından değerlendirilmek ve infaz edilmek üzere Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanlığı’na. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu