Ekonomi

Japonya’nın çekirdek enflasyonu Aralık ayında geriledi ve BOJ hedefinin üzerinde kaldı

TOKYO -Japonya’nın taze gıdayı hariç tutan ancak enerji maliyetlerini de içeren çekirdek enflasyonu Aralık ayında bir önceki yıla göre %2,3 artarak Haziran 2022’den bu yana en yavaş artışı kaydetti ve Kasım ayında gözlemlenen %2,5’lik artışa kıyasla yavaşladı. Cuma günü açıklanan hükümet verilerine göre bu, enflasyonun art arda ikinci kez yavaşladığı ay anlamına geliyor.

Çekirdek tüketici fiyat endeksi (TÜFE), geçen yılın nisan ayından bu yana Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) %2 hedefinin üzerinde seyrediyor ve bunun temel nedeni şirketlerin artan hammadde maliyetlerini tüketicilere yansıtması. Ancak Ocak ayında %4,2 ile zirve yapan enflasyonun ardından düşüş eğilimi başladı.

Taze gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan “çekirdek” TÜFE, Kasım ayındaki %3,8’lik artışa kıyasla hafif bir düşüşle Aralık ayında yıllık bazda %3,7 arttı. Bu önlem BOJ tarafından yakından izleniyor çünkü daha geniş fiyat eğilimlerinin daha doğru bir yansıması olarak değerlendiriliyor.

Son bilgiler BOJ’un beklentileriyle uyumlu olup, hammadde ithalat maliyetlerinin enflasyon üzerindeki etkisinin azaldığına işaret ediyor. Bu eğilim, BOJ’un bir sonraki toplantıda aşırı düşük faiz oranlarını koruyacağı varsayımını desteklemektedir.

Şimdi odak noktası, hane halklarına, şirketlerin fiyat artışları uygulayabilmelerini sağlayacak yeterli satın alma gücü sağlamak ve böylece enflasyonu %2 hedefi etrafında sabit tutmak için fiyat artışının hızlanıp hızlanamayacağıdır.

BOJ Başkanı Kazuo Ueda, sürdürülebilir ücret artışlarının yanı sıra enflasyon %2 civarında istikrarlı bir şekilde tutulana kadar aşırı gevşek para politikasının sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. BOJ’un bu yılın sonlarında negatif faiz oranlarına son verebileceği yönünde bir beklenti var ancak kesin zamanlama ekonomik göstergelere bağlı olacak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu