Yaşam

Jim Sheridan, “In America” Filmiyle 3. Esenler Film Günleri’ndeydi

Bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Esenler Sinema Günleri, 12 Kasım tarihinde 3 kolda Oscar mükafatlarına aday gösterilen “In America” sinemasının özel gösteriminin akabinde usta direktör Jim Sheridan’ı ağırladı.

Esenler Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncü kere seyircisiyle buluşan Esenler Sinema Günleri’nde 12 Kasım Cumartesi günü Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen “In America” sinemasının özel gösterimi büyük bir ilgiyle takip edildi. En Güzel Senaryo, En Âlâ Bayan Oyuncu ve En Güzel Erkek Oyuncu olmak üzere 3 kısımda Oscar mükafatlarına aday olan ve toplam 16 ödül kazanan sinemanın gösterimi sonrası İrlandalı direktör Jim Sheridan, seyircilerin “In America” sinemasına dair sorularını yanıtladı. Söyleşi, Kısa Sinema Yarışı Koordinatörü Rabia Bulut’un moderatörlüğünde gerçekleşti.

“Filmde Kızlarım Beni, Ben de Babamı Oynadım”

Ağabeyi Frankie Sheridan’a adadığı 2002 üretimi “In America” sinemasıyla ilgili söyleşide Jim Sheridan, senaryonun nasıl ortaya çıktığı sorusuna 1980’lerde yaşadığı bir taşınma olayının akabinde üçüncü çocuğunun prematüre doğmasıyla birlikte bu sinemanın sürecinin başladığı tarafında yanıt verdi. Daha sonra yıllar evvel kaybettiği kardeşini de öyküye dahil ederek sinemanın son hâline geldiğini belirten Sheridan, “Filmde kızlarım beni, ben de babamı oynadım bir anlamda.” tabirlerini kullandı.

“Film Yapmak, Çocuk Sahibi Olmak Gibi”

Filmde çocuk oyuncuların da yer almasının çekim sürecinde nasıl bir tecrübe olduğu hakkında Sheridan, “Kontrolü çocuklara verdim. Bu yüzden ilginç ve eğlenceli bir süreçti.” dedi. Usta direktör, çocukların kimi vakit komutlarla ilgili kendisini uyardığını ve bu nedenle “oyun” ve “kestik” üzere komutları çocuklara bıraktığını belirtti. Jim Sheridan, sinema yapmanın çocuk sahibi olmak üzere bir durum olduğunu tabir ederken, “Nasıl doğan çocuğu değiştiremiyorsak çıkan filmi de değiştiremiyoruz.” kelamlarıyla sinemanın artık var olduğunu ve değiştirilemeyeceğini tabir etti.

“Film Günlerinde Çalışan Çok Sayıda Kadın Olduğunu Görmek Cesaret Verici”

Esenler Sinema Günleri kapsamında seyirciyle buluşmanın kendisine yaşattığı hisler konusunda Sheridan, “Çok ilgi çekici insanlarla tanışmak güzel. Özellikle kadınların bu kadar çok olması; kamera kullanan, çalışan ve film günlerini takip eden kadınlar görmek güzel ve cesaret verici.” derken, koşturan çocuklarla müsabakanın da memnunluk verdiğini lisana getirdi.

“In America”, Jim Sheridan ve kızları Naomi ve Kirsten tarafından yazılan yarı otobiyografik bir senaryoya dayanıyor. Sheridan’ın 80’lerde kendi ailesinin yaşadıklarından yola çıkarak çektiği dram sineması, New York’a yeni gelen İrlandalı bir ailenin, bu yeni hayatını mevzu alıyor.

Film günlerinin 12 Kasım programında ayrıyeten Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde Nurullah Yenihan’ın “Tay”, Travis Fine’ın “Any Day Now” ve Semih Kaplanoğlu’nun “Bağlılık Hasan” sinemaları seyirciyle bir ortaya geldi. Mehmet Emin Altunkaynak, “Çekiliş”; Hasan Ali Kılıçgün, “Otuz Dakikadan Sonra”; Mert Erez, “Rehber”; Serdar Arslan, “İnsana Ne Kadar Toprak Lazım”; İsmail Eren Yalçın, “Akkaraman”; Ahmet Keçili, “Ahraz”; Ahmet Duvar, “Karayazı”; Celal Yücel Tombul, “Doksan Dokuz”; Ozan Sertdemir, “Bir Erkeğin Kabrine Giden Yol”; Burak Varlık, “Kanatlı Ağaç” sinemalarının, İmal Takviye Sunumları’nı gerçekleştirdi.

Film Günlerinde 13 Kasım Programı

Film günlerinin üçüncü gününde; Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde saat 12.00’da Kısa Sinema Seçkisi’nin birinci kısmı sinemaseverlerle buluşacak. Saat 13.00’da Nurullah Yenihan’ın “Tay”, saat 15.00’da Maryna Er Gorbach’ın “Klondike”, saat 17.30’da Ensar Altay’ın “KODOKUSHI” ve saat 19.30’da Majid Majidi’nin “Güneşin Çocukları” sinemaları seyircinin beğenisine sunulacak.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu