Ekonomi

Kazanç çağrısı: Henkel güçlü ilk çeyrek performansıyla 2024 beklentilerini yükseltti

Henkel AG & Co. KGaA (HENKY) yılın ilk çeyreğinde %3’lük organik satış artışı ile yıla güçlü bir başlangıç yaptığını bildirdi. Tüketici segmenti %5,2’lik bir büyüme ile başı çekerken, Yapıştırıcı Teknolojileri %1,3’lük bir artış kaydetti.

Şirketin CEO’su Carsten Knobel, güçlü 2. çeyrek başlangıcı, başarılı satın almalar ve kilit iş segmentlerindeki sağlam performansa atıfta bulunarak 2024 yılı için hem satış hem de kazanç beklentilerinde yukarı yönlü bir revizyon açıkladı.

Önemli Çıkarımlar

 • Henkel yıla %5,2’lik Tüketici ve %1,3’lük Yapıştırıcı Teknolojileri iş kollarının öncülüğünde %3’lük bir organik satış büyümesiyle başladı.
 • Şirket, Seal for Life ve Vidal Sassoon’un satın alımlarını tamamlayarak büyümesine katkıda bulundu.
 • Organik satış büyümesinin %2,5 ile %4,5 arasında olması beklenen 2024 yılı için tahminler yükseltildi.
 • Düzeltilmiş FVÖK marjı tahminleri, Yapıştırıcı Teknolojileri için %16-%17 ve Tüketici Markaları için %12-%13 olmak üzere Grup için %13-%14’e yükseltildi.
 • Düzeltilmiş EPS’nin sabit kurlarla %15 ila %25 oranında büyümesi beklenmektedir.
 • Yılın ilk yarısının, hammadde maliyetleri ve yatırım aşamaları nedeniyle ikinci yarıdan daha güçlü olacağı öngörülmektedir.

Şirket Görünümü

 • Henkel, 2024 yılının ilk yarısının ikinci yarıdan daha iyi performans göstermesini beklerken, yılın başlarında daha güçlü marjlar öngörüyor.
 • Şirket, başlangıçta olumsuz bir etki bekledikten sonra, birleşme ve satın almaların satışlar üzerindeki etkisine ilişkin tahminini yatay olarak güncelledi.
 • Henkel’in kârlı büyüme yoluna ve stratejik önceliklerine olan güven yüksek olmaya devam ediyor.

Önemli Ayı Gelişmeleri

 • Hammadde maliyetlerinin yılın ilk yarısında daha olumlu olması beklenirken, ikinci yarıda özellikle Yapıştırıcı Teknolojilerini etkileyecek zorluklar ortaya çıkacaktır.
 • Asya’da ilk çeyrekte bir önceki yıla göre yüksek karşılaştırılabilir ürünler nedeniyle hafif bir negatif organik büyüme rapor edilmiştir.

Yükselen Önemli Noktalar

 • Yapıştırıcı Teknolojileri ve Tüketici Markaları segmentlerindeki güçlü performans, özellikle de Saç işi, olumlu marj etkilerine katkıda bulunmuştur.
 • Şirket pazarlama yatırımlarını artırmış ve Ev Bakımı ve Güzellik Bakımı segmentlerinde güçlü fiyatlandırma görülmüştür.
 • APAC bölgesinde, özellikle Profesyonel iş segmentinde, Shiseido ve Vidal Sassoon markalarının entegrasyonu ile elde edilen başarı dikkat çekmektedir.
3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bayanlar

 • Sağlanan bağlamda herhangi bir spesifik eksiklik tartışılmamıştır.

Soru-Cevapta Öne Çıkanlar

 • Knobel, FVÖK marjı yorumlarının hammadde maliyetlerinden etkilenen marj profilleri ile ilgili olduğunu, ciro rakamları ile ilgili olmadığını açıkladı.
 • Şirket, mevcut yüksek özel markalı ürün paylarına rağmen, Avrupa’daki tüketici davranışının piyasalar iyileştikçe markalı ürünlere geri dönmesini bekliyor.
 • Gelecek finansal raporlama tarihleri Ağustos olarak planlanıyor.

Henkel’in 2024 yılına stratejik satın almalar ve kilit iş alanlarındaki güçlü performansı sayesinde güçlü bir başlangıç yapması, satış ve kazanç görünümünün iyimser bir şekilde revize edilmesine yol açtı. Şirketin, Perwoll ve All Free Clear gibi markaların başarısının da gösterdiği gibi, teknolojik liderlik ve ürün inovasyonuna odaklanması, onu sürdürülebilir büyüme için iyi bir konuma getiriyor.

Yine de Henkel, yılın ikinci yarısında hammadde maliyetlerinin etkisi konusunda temkinli olmaya devam ediyor. Buna rağmen, kazanç çağrısının genel tonu kendinden emindi ve zorlukların üstesinden gelmek ve önümüzdeki fırsatlardan yararlanmak için net bir strateji mevcuttu.

InvestingPro İçgörüleri

Henkel AG & Co. KGaA’nın (HENKY) son finansal performansı ve pazardaki konumu, InvestingPro’nun temel ölçümleri ve içgörüleri aracılığıyla daha iyi anlaşılabilir. Henkel, 33,21 milyar dolarlık piyasa değeri ve 23,41’lik güçlü F/K oranıyla piyasadaki önemli varlığını gözler önüne seriyor.

Yine de, 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki aya göre ayarlandığında, F/K oranı daha mütevazı bir 17,82’dir ve şirketin geçen yılki kazançları göz önüne alındığında potansiyel olarak daha uygun bir değerleme önermektedir.

InvestingPro İpuçları, Henkel’in temettü ödemeleri konusunda güçlü bir geçmişe sahip olduğunu ve hissedarlara 30 yıl üst üste dağıtım yaptığını vurgulamaktadır. Bu tutarlılık, şirketin finansal istikrarının ve yatırımcılarına değer döndürme taahhüdünün bir göstergesidir. Buna ek olarak, şirketin faiz ödemelerini yeterince karşılayan nakit akışları yaratma kabiliyeti, finansal dayanıklılığını güçlendirmektedir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Hisse senedi performansı açısından, Henkel geçen hafta %9,56’lık toplam fiyat getirisi ile önemli bir getiri elde etti ve bu da şirketin kazanç çağrısında sunulan olumlu görünümle uyumlu. Yine de, Göreceli Güç Endeksi (RSI) hisse senedinin şu anda aşırı alım bölgesinde olduğunu gösteriyor ve bu da yakın vadede potansiyel bir geri çekilme veya konsolidasyona işaret edebilir.

Daha derin bilgiler edinmek ve şirketin ılımlı borç seviyesi ve Henkel’in bu yıl kârlı olacağı öngörüsü gibi daha fazla InvestingPro İpucuna erişmek için https://www.investing.com/pro/HENKY adresini keşfetmeyi düşünebilirsiniz. Henkel’in finansal sağlığı ve pazar potansiyeli hakkında kapsamlı bir analiz sağlayan toplam 13 ek ipucu mevcuttur. InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim elde etmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak bu fırsattan yararlanın.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu