Haber

Konya Büyükşehir Çevreci Yatırımlarla Model Oluyor Başkan Altay: “Çevreci Tesislerle Çevreyi Koruyor, Ekonomiye Katkı Sağlıyoruz”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren altı metan gazı elektrik üretim tesisinde bugüne kadar üretilen elektrik miktarının 697 milyon kilovata ulaştığını söyledi. Bu tesislerle çevreyi koruyarak küresel iklim değişikliği ile mücadele ettiklerine değinen Önder Altay, çöpten ürettikleri elektrikle ülke ekonomisine de katkı sağladıklarını söyledi.

Konya Model Belediyecilik anlayışıyla yaptığı çevreci yatırımlarla örnek teşkil eden Konya Büyükşehir Belediyesi, sürdürülebilir bir çevre için küresel iklim değişikliği ile aktif olarak mücadele etmeye devam ediyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, tüm insanlığı etkileyen en değerli sorunlardan biri olan küresel iklim değişikliği nedeniyle son yıllarda birçok çevresel ve sosyoekonomik tehdidin yaşandığını söyledi.

Konya’da yaptıkları çevreci yatırımlarla yarınlara temiz bir dünya bırakmanın gayretinde olduklarını kaydeden Lider Altay, “Küresel iklim değişikliği ile mücadelede en değerli şehirlerimizden biri kesinlikle Konya’mız. Biz de iklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı mücadelemizi ağır bir biçimde sürdürüyoruz. Bu kapsamda Konya Katı Atık Düzenli Depolama Sahası ile rehabilitasyon sonrası çöp toplamaya kapatılan Cihanbeyli, Ereğli, Akşehir Katı Atık Depolama Alanları ve Aslım Katı Atık Sahasında çöpleri elektrik enerjisine dönüştürüyoruz. Yine KOSKİ Genel Müdürlüğümüz atık suların arıtılması ile elde edilen çamurun oluşumu sırasında oluşan metan gazını elektrik enerjisine çevirmektedir. Bu tesislerden bugüne kadar ürettiğimiz elektrik miktarı 697 milyon kilovata ulaştı. Bu durumda hem çevreyi koruyarak küresel iklim değişikliği ile mücadele ediyoruz hem de ürettiğimiz enerji ile ekonomiye katkıda bulunuyoruz.”

GÜNLÜK 10 TON TIBBİ ATIK STERİLİZE EDİLİYOR
Ayrıca Konya Katı Atık Sistem Depolama ve Enerji Üretim Tesisi bölgesinde Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi olduğunu ve burada tıbbi atıkların sterilizasyonunu gerçekleştirdiklerini belirten Lider Altay, “Tıbbi atıkları 4 ruhsatlı araçla topluyoruz. ve 2 adet sterilizatör ile sterilizasyon işlemini gerçekleştirin. 2 adet sterilizatörün günlük kapasitesi toplamda 10 tondur. Bu tesiste sterilize ettiğimiz yıllık atık miktarı 3 bin tonun üzerindedir.

ÇELTİK KATI ATIK TRANSFER MERKEZİ GETİRİYOR
Konya Büyükşehir Belediyesi ise çevreci yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor; Selçuklu, Altınekin, Kulu, Cihanbeyli ve Sarayönü’nde hayata geçirdiği katı atık transfer merkezlerinin yanı sıra Çeltik ilçesine de katı atık transfer merkezi sağlamaktadır. Çeltik, Yunak ve Tuzlukçu semtlerine hizmet verecek aktarma istasyonu kısa sürede tamamlanarak hizmet vermeye başlayacak. Tesisin Büyükşehir Belediyesi’ne maliyeti 7 buçuk milyon liranın üzerinde olacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

taslicay-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu