Haber

Osman Kavala Vaclav Havel Ödülü’ne aday gösterildi

Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan işadamı Osman Kavala, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından her yıl insan hakları savunucularına verilen Vaclav Havel İnsan Hakları Ödülü’nde üç finalistten biri seçildi. ADIMLAMAK).

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bugün toplanan Vaclav Havel Ödülü panelinde Osman Kavala’nın yanı sıra Justyna Wydrzynska (Polonya) ve Yevgeniy Zakharov (Ukrayna) da finalist olarak belirlendi.

Kavala ve Avrupa Konseyi

Osman Kavala, 2019 yılında Ankara’ya karşı AİHM (Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi) nezdinde kazandığı hak ihlali davasının ardından Avrupa Konseyi’nin gündeminden düşmüyor. AİHM, Kavala’nın tutukluluk ve tutukluluk koşullarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğu sonucuna vardı ve Kavala’nın “derhal serbest bırakılmasına” karar verdi.

AİHM’nin Kavala kararı, Avrupa Konseyi’nin karar organı olan Bakanlar Komitesi’nin 2020 yılından bu yana gündeminde yer alıyor. Bakanlar Komitesi’nin önümüzdeki haftalarda konuyu daha kapsamlı ele alması bekleniyor. Konu, Vaclav Havel Ödülü’nü alan AKPM’nin Türkiye raporlarında da yer alıyor. PACE Türkiye raportörleri bu yılın başlarında Kavala’yı Silivri Cezaevi’nde ziyaret etmişti.

Diğer finalistler

Diğer finalistler arasında Polonyalı avukat Justyna Wydrzynska da ülkesinin önde gelen kadın hakları savunucularından biri olarak kabul ediliyor. “Kürtaj Rüyası Takımı” kolektifinin öncülerinden Wydrzynska, Polonya’nın kısıtlayıcı kürtaj yasalarına karşı verdiği mücadele nedeniyle 2006 yılından bu yana Vaclav Havel Ödülü finalistleri listesine dahil ediliyor.

Son finalist Yevgeniy Zakharov ise ülkesi Ukrayna’nın önde gelen insan hakları savunucuları arasında yer alıyor. Ukrayna Helsinki İnsan Hakları Birliği’nin kurucusu ve Kharkiv İnsan Haklarını Koruma Grubu’nun yöneticisi olan Zakharov, Ukrayna ve eski Sovyet cumhuriyetlerindeki vicdani retçilere yönelik baskıları belgelemesiyle ünlüdür. Zakharov, Rusların 2022 yılında işlediği savaş suçlarına ilişkin delilleri toplayan “Putin Mahkemesi” adlı sivil toplum kuruluşlarından oluşan koalisyonun kurucuları arasında yer alıyor.

Ödül 9 Ekim’de

Vaclav Havel Ödülü’nü kazanan kişi, 9-13 Ekim 2023’ün ortasında Strazburg’da yapılacak PACE genel kurul toplantılarında açıklanacak.

PACE’in 2013 yılından bu yana Prag merkezli Vaclav Havel Kütüphanesi ve Charta 77 Vakfı işbirliğiyle verdiği ödül, diploma, plaket ve 60 bin eurodan oluşuyor.

Ödül, 2017 yılında Gülen örgütüne üye olmak suçundan yargılanan eski YARSAV lideri Murat Arslan’a verildi. Ankara bu karara tepki göstererek Avrupa Konseyi bütçesine katkısını azalttı.

bornovaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu