Haber

‘Özgürlük Yürüyüşü’ başladı: ‘Yönümüz İmralı’

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve ailesi ve yakınları nedeniyle 32 aydır kendisinden haber alınamayan PKK elebaşı Abdullah Öcalan için tecridin kaldırılması ve fiziki özgürlüklere kavuşturulması talebiyle çeşitli illerden ‘Özgürlük Yürüyüşü’ başlatıldı. Avukat görüşmeleri engelleniyor.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, İmralı Adası’na geçişin sağlandığı Bursa’nın Gemlik ilçesinde düzenlenecek yürüyüş, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokrat Parti tarafından organize edilecek. Bölgeler Partisi (DBP), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri. Sivil ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Medeniyetler Beşiğinde Yakınını Kaybeden Ailelere Yardım, Dayanışma, Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) ve Halkların Eşitlik ve Eşitlik Derneği öncülüğünde yürütülmektedir. Demokrasi Partisi (HEDEP).

ŞIRNAK VE URFA ŞUBELERİ YÜRÜDÜ

Birçok ilden Gemlik’e düzenlenecek yürüyüşün Şırnak ve Urfa kolları yola çıktı. Şırnak ve ilçelerinde çok sayıda kişi araçlarıyla Gemlik’e doğru yola çıktı. Yola çıkmadan önce aralarında HEDEP Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez’in de bulunduğu çok sayıda kişi açıklama yaptı.

‘YÖNÜMÜZ İMRALI’

Yürüyüşe çıkma niyetlerini dile getiren İrmez, “Gemlik yolundayız. Sayın Öcalan ve arkadaşlarına 25 yıldır çok ağır bir tecrit uygulanıyor. Bu nedenle tecride karşı bir saldırı başlattık. Bu saldırı devam edecek. Engeller olsa da durmayacağız. Botan olarak İmralı Adası’na da tarafımızı vereceğiz. Yürüyüşümüz Amed’de başlayacak. Talebimiz tüm demokrasi örgütlerinin ve demokratik kesimlerin bu yürüyüşe katılması ve bu tecridin bir an önce kırılmasıdır. “Özgürlüğü ve barışı sağlamak için Gemlik’e yürüyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından “Tecride hayır” sloganları atıldı. Arkalarında araçlarla yola çıktılar. Yürüyüş grubu Mardin ve Diyarbakır üzerinden yoluna devam edecek.

Gemlik’e gerçek “Özgürlük Yürüyüşü”nün başlatıldığı kentlerden biri olan Urfa’da da Hilvanlı kalabalıklar toplandı. Halkın Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (HEDEP) il ve ilçe teşkilatları organizasyonunda bir araya gelen kent halkı, yürüyüşün bir diğer ayağı olan Diyarbakır’a doğru yola çıktı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu