Haber

Toplantı başladı: Dışişleri bakanları Suriye ile normalleşmeyi görüştü

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Ürdün, Suudi Arabistan, Irak ve Mısır dışişleri bakanlarıyla görüşmek üzere Ürdün’ün başkenti Amman’a geldi. Dışişleri bakanları ‘Suriye ile ilişkilerin normalleştirilmesini’ tartışıyorlar.

Reuters haber ajansının haberine göre, söz konusu görüşmede “Suriye’de 12 yıldır devam eden çatışmaya siyasi çözüm bulma çabaları modülü olarak ülke ile ilişkilerin nasıl normalleştirilebileceği”nin ele alınması amaçlanıyor.

FEYSAL İLE SAFADİ MÜLTECİLER, SU VE SINIR GÜVENLİĞİ KONUSUNDA SÖYLEDİ

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal ile Arap ülkelerinin dışişleri bakanları arasında gerçekleşen görüşme, Suriye’de 2011’de başlayan iç savaş sonrasında ülkenin Arap Birliği üyeliğinin askıya alınmasından bu yana ilk kez yapılıyor.

Buna göre Ürdün, Suriye’yi çatışmayı sona erdirmek için Arap ülkeleriyle adım adım bir yol haritası izlemeye ve Suriye’deki mülteciler, tutuklular, uyuşturucu kaçakçılığı ve İran merkezli milisleri tartışmaya çağırdı.

Beşli görüşme öncesinde Suriye Dışişleri Bakanı Faysal ile Ürdünlü mevkidaşı Ayman Safadi de ikili görüşme gerçekleştirdi. Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bu görüşmede mülteciler, su sorunu ve sınır güvenliği ele alındı.

SURİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Suriye devlet ajansı SANA, konuyla ilgili yaptığı haberde, “Suriye, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır ve Irak dışişleri bakanları, gelen bazı konuların takibi için Ürdün’ün başkenti Amman’da çalışmalara başladı. son görüşme ve temaslarda gündeme geldi.”

Suriye Dışişleri Bakanlığı ise dün (30 Nisan) sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “El Mikdad, görüşmek üzere Suriye, Suudi Arabistan, Ürdün, Mısır ve Irak dışişleri bakanları toplantısına katılacak. Ürdün’ün başkenti Amman’da son toplantılarda öne çıkan bir takım konuları görüşmek üzere gerçekleştirildi. katılacak” dedi.

SUUDİ ARABİSTAN’DAKİ GÖRÜŞMEDEN 2 HAFTA SONRA

Ürdün’deki toplantı, Suudi Arabistan’daki Körfez İşbirliği Konseyi ile Mısır, Ürdün ve Irak arasındaki görüşmelerin Suriye’nin Arap Ligi’ne olası dönüşü konusunda anlaşmaya varamamasından iki hafta sonra gerçekleşti.

Cidde, Katar, Ürdün ve Kuveyt’teki toplantıda, Şam bir barış planı müzakere etmeye karar vermeden önce birliğe tekrar davet edilmek için erken olduğunu söyleyerek, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı zirveye davet etme konusundaki isteksizliklerini dile getirdiler. (DIŞ HABERLER)

bornovaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu