Haber

Tur rehberlerine Cizre’nin tarihi ve kültürel mekanları tanıtıldı

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde misyonlu cins rehberleri ve turizm acentesi sahipleri düzenlenen seyahat kapsamında geldikleri Şırnak’ın Cizre ilçesindeki tarihi ve kültürel mekanları tanıma imkanı buldu.

Şırnak Üniversitesi (ŞÜ) Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce düzenlenen geziye katılan 25 tur rehberi ve turizm acentesi sahibi Şırnak ile Beytüşşebap, İdil ve Uludere ilçelerini ziyaret ettikten sonra Cizre’ye geldi.

Hazreti Nuh Peygamber ve İsmail Ebul-İz El-Cezeri türbeleri, Ulu Cami, Mem-u Zin Türbesi, Cizre Kalesi, ünlü İslam düşünürlerinden Molla Ahmed Ciziri’nin ders verdiği, dönemin üniversitelerinden biri olan Kırmızı Medrese gibi ilçedeki tarihi ve kültürel mekanları ziyaret eden misafirler, Dengbej Evi’nde dengebejlerin seslendirdiği stran ismi verilen türküleri dinledi.

Gaziantep Bölgesel Turist Rehberleri Odası Lideri Mehmet Severoğlu, gazetecilere, Van’dan başlayarak Hakkari, Yüksekova, Şemdinli, Çukurca’dan sonra Şırnak ve Cizre’ye geldiklerini ifade ederek, tur rehberlerine bölgedeki il ve ilçeleri tanıtmak istediklerini belirtti.

Bu önemli bölgeyi herkesin çok merak ettiğini dile getiren Severoğlu, “Artık herkes Cizre’ye gelecek diyorum. Yıllardır terör olayları ile anıldığı için insanların bu bölgeye gelmekte çekinceleri vardı. Bu olaylar bittiği için artık buralara rahat bir biçimde gidip, gelebiliyoruz. Bilhassa Cizre’de tanıtım konusunda çok ciddi ve güzel çalışmalar yapılıyor. Cizre’nin doğal ve kültürel hoşluklarını en yeterli biçimde tanıtacağımızı düşünüyorum.” dedi.

Geziye katılan tur rehberi Arzu Ortaç da amaçlarının önce bölgeyi tanımak daha sonra da tanıtmak olduğunu belirtti.

Bu coğrafyanın müziği, yemeği ve kültürüyle çok güzel olduğunu anlatan Ortaç, “İnsanlar kusursuz, sıcakkanlı ve yardımsever. Kültürler bir ortada ve binlerce yıl bir ortada yaşamış. Gelip, görmeden burayı tanıyamazsınız. Buraya gelin, asla pişman olmazsınız.” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu