Yaşam

Türkiye’nin ilk uzay yolcuları Ege’de deneysel eğitim aldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında düzenlenen “Türkiye Uzay Gezgini ve Bilim Misyonu” kapsamında uzaya gidecek olan Türkiye’nin ilk uzay gezgini Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever, Ege Üniversitesi’ne konuk oldu. Gezeravcı ve Atasever, proje kapsamında gerçekleştirecekleri 13 deneyden biri olan “EXTREMOPHYTE” konusunda Ege Üniversitesi’nde eğitim aldı. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Bu tarihi görevde yer alan ve bayrağımızı uzayda gururla dalgalandıracak olan ilk uzay yolculuğu astronotlarımızı üniversitemizde ağırlamaktan onur duyduk. Ege Üniversitesi olarak Türkiye Yüzyılı vizyonuyla bilimin rehberliğinde üretmeye ve çalışmaya devam edeceğiz.”

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Anabilim Dalı Genel Biyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında düzenlenecek “Türkiye Uzay Gezgini ve Bilim Misyonu” kapsamında Türkiye Uzay Ajansı ve TÜBİTAK-UZAY tarafından. kazanmak. Proje kapsamında gerçekleştirilecek deneyler için Ege Üniversitesi’nde bulunan Türkiye’nin ilk uzay gezgini Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever eğitimlerini tamamladı.

İlgili Makaleler

Türkiye’nin ilk uzay gezginlerini makamında karşılayan Rektör Prof. ve Türk Uzay Ajansı. Bu tarihi görevde yer alan ülkemizin ilk uzay yolculuğu astronotları, Fen Fakültesi Öğretim Üyemiz Prof. Dr. İsmail Türkan’ın projesi kapsamında gerçekleştirecekleri deneyler için üniversitemizde gerekli eğitimleri aldılar. Cumhuriyetimizin 100. yılında, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, 19. Yüzyıl vizyonuyla ülkemiz ve aziz milletimiz için bilimin rehberliğinde var gücümüzle çalışarak üretmeye ve gelişmeye devam edeceğiz. Hindi.”

Ekip daha sonra proje koordinatörü Prof. Dr. İsmail Türkan, yürütücü vekili Doç. Dr. Renkin Özgür Uzilday ve Araştırmacı Doç. Dr. Barış Uzilday’dan bilgi aldı. Toplantının sonunda Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçer Ayaz projede emeği geçenleri tebrik etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ozvatanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu