Haber

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, CELAC zirvesine katılmayacağını açıkladı

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 7. Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmayacağını açıkladı.

Ulusal basında yer alan haberde Maduro’nun, kendisine yönelik “saldırı planı” olduğu gerekçesiyle bugün Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te yapılacak CELAC zirvesine katılmayacağı bildirildi.

Hükümet kaynaklarından yapılan açıklamada, “Son birkaç saat içinde, neo-faşist sağ içinde, cumhurbaşkanlığı heyetimize yönelik bir dizi saldırı gerçekleştirmek amacıyla bir plan yapıldığına dair tartışılmaz bir bilgi aldık.” ifadesi yer aldı.

CELAC tepesinde Venezuela’yı Dışişleri Bakanı Yvan Gil’in temsil edeceği paylaşıldı.

Öte yandan Başkan Maduro, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Brezilya’nın önerdiği ve Arjantin’in desteklediği “Sur” (güney) adlı yeni para planını destekleyeceklerini söyledi.

Maduro, “Venezuela, Latin Amerika ve Karayipler para birimi yaratma girişimini desteklemeye hazır. Yolumuz: kıtanın bağımsızlığı, birliği ve özgürlüğü, bizi hiçbir şey ve hiç kimse durduramaz.” sözünü kullandı.

Ulusal basında yer alan haberlere göre, bölge ülkeleriyle ticareti canlandırmak ve ABD dolarına olan bağımlılığı azaltmak amacıyla “Sur” adında yeni bir para biriminin devreye alınması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu