Haber

Viktor Orban: Rusya-Ukrayna Savaşı’nın kazananı olmayacak

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ülkesinin devlet radyosu Kossuth Radyosu’nda açıklamalarda bulundu.

Orban, Ukrayna-Rusya savaşına ve dünyaya etkilerine de değindi.

“Savaşta kazanan olmayacak”

Viktor Orban yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Rusya savaşı kazanamaz çünkü Batı, Ukrayna için o kadar çok silah, enerji ve para seferber ediyor ki, böyle bir güce karşı açık bir askeri çatışmayı kazanmak imkansız, ancak tam tersi, çünkü Rusya’nın nükleer bir güç olduğunu düşünenler olabilir. mağlup olanlar yanılıyor.”ifadesini kullandı.

Avrupa’nın her geçen gün daha fazla savaşa sürüklendiği için Ukrayna’ya yardım ederken sınır çizmemesinin yanlış olduğunu savunan Orban, yakın zamanda Ukrayna topraklarına barış gücü gönderilmesi önerisinin gündeme gelebileceğini söyledi.

Macaristan’ın NATO üyesi, NATO’nun ise savunma ittifakı olduğuna dikkati çeken Orban, NATO üyesi ülkelerin NATO dışında askeri müdahalelerde bulunabileceğini ancak katılmak istemeyen diğer üyelerin buna zorlanamayacağını kaydetti.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini bizzat desteklediğini belirten Orban, partisi Macar Yurttaşlar Birliği’nin (Fidesz) bazı milletvekillerinin, Macaristan’ın bu konuda asılsız iddialar yaydığı gerekçesiyle iki ülkeyi desteklemek istemediğini söyledi.

orban, “İsveç ve Finlandiya, Macaristan’ın adil olmasını ve NATO üyeliğine katkıda bulunmasını istiyorsa, o zaman bu ülkeler de bire bir adımlar atmalı ve Macaristan hakkında asılsız iddialar yaymamalı.”söz konusu.

Türkiye’nin İsveç konusunda da kaygıları olduğuna ve bunların dikkate alınması gerektiğine işaret eden Orban, şöyle konuştu: “Türkiye’nin kaygısı, İsveç’te Türkiye’ye karşı faaliyet gösteren terör örgütlerinin olması. Onlar da bizim müttefikimiz ve seslerini duymalıyız.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu