Teknoloji

Biden’ın yönetimi kablosuz spektrum erişimini genişletmek için adımlar atıyor

Başkan Joe Biden’ın yönetimi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin artan kablosuz talebini ve ileri teknoloji ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazla kablosuz spektrum serbest bırakmak için adımlar attığını duyurdu. Bu, halihazırda belirli federal hükümet birimlerine tahsis edilen spektrumun yeniden kullanılmasını da içermektedir.

Beyaz Saray, ABD spektrum politikasını modernize etmek için bir Ulusal Spektrum Stratejisi ve bir başkanlık muhtırası yayınladı. Bu strateji, potansiyel yeniden kullanım için 2.700 megahertz’den fazla spektrumun gözden geçirilmesi de dahil olmak üzere spektrum yönetimini ve erişimini iyileştirmeye yönelik eylemleri içerir.

İnternete bağlı araçlar ve diğer kaynaklar gibi yeni planlı kullanımların yanı sıra spektrum kullanımına olan talep de hızla artıyor. ABD’nin taşınabilir kablosuz veri trafiği 2022’de yüzde 38 arttı. Beyaz Saray, ilave spektrumun yeni nesil kablosuz hizmet, ileri teknoloji, altyapı ve hükümet ihtiyaçları açısından çok değerli olduğunu belirtti.

Potansiyel yeniden kullanım için belirlenen spektrum, Ticaret Bakanlığı’nın Ulusal Telekomünikasyon ve Bilgi İdaresi (NTIA) tarafından Mart ayında belirlenen hedefin neredeyse iki katıdır. Amaç, potansiyel yeni kullanımlar için en az 1.500 megahertz spektrum belirlemekti. Beyaz Saray, beş banttaki spektrumun kablosuz geniş bant, dronlar ve uydu operasyonları da dahil olmak üzere bir dizi kullanımı destekleyebileceğini söyledi. NTIA’nın çalışmasını iki yıl içinde tamamlaması bekleniyor.

Mart ayında, Federal Interconnector’ın (FCC) kablosuz spektrumu açık artırma yetkisi otuz yıldır ilk kez sona erdi ve bazı yasa koyucuların bu yetkiyi hızlı bir şekilde geri almasına neden oldu ve bu da ABD hükümetine 233 milyar dolar gelir sağladı.

Beyaz Saray, kurumların artık ihtiyaç duymadığı hükümet spektrumunu serbest bırakmak, spektrumla ilgili anlaşmazlıkları çözmek için süreçler oluşturmak ve dinamik spektrum paylaşım yeteneğini geliştirmek için çalışmaya yönelik temel hususları vurguladı.

Beyaz Saray, ülkenin ticari şubelerinin hepsinde olmasa da birçoğunda spektrum tabanlı hizmet ve teknolojilere yönelik gelecekte talepte önemli bir artış olacağını öngörüyor. Beyaz Saray, 5G, 6G ve Wi-Fi gibi yeni nesil kablosuz teknolojilerin, daha geniş kanal kapasitesine sahip ek spektrum kaynakları gerektirdiğini, bunun da artan kapasitenin ötesinde, gelişmiş güç verimliliği, gelişmiş güvenilirlik ve daha düşük gecikme gibi faydalar sağlayacağını belirtti.

Beyaz Saray ayrıca uydu tabanlı hizmetlere olan talebin arttığını ve yerli şirketlerin tüketici geniş bant ve diğer kullanımları desteklemek amacıyla uydu takımyıldızları için lisans başvurusunda bulunduğunu belirtti.

Ocak ayında FCC, 5 GHz bant spektrumunun artan sayıda drone için kullanılabilir hale getirilmesini önerdi. Biden yönetimi, spektrum test yataklarının kurulması da dahil olmak üzere 12 ila 18 ay içinde araştırmayı ilerletmeyi, yatırım teşvikleri oluşturmayı ve spektrum erişim teknolojisini geliştirmek için ölçülebilir hedefler belirlemeyi planlıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu