Haber

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nden İrtica Tahliye Kararı Sonrası “Ogün Samast”a İlişkin Açıklama

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i 19 Ocak 2007’de gazete binası önünde silahlı saldırıda öldüren Ogün Samast, dün akşam serbest bırakıldı. Karara tepkiler çığ gibi büyürken, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nden dikkat çeken bir açıklama yapıldı.

Hrant Dink cinayeti tutsağı Ogün Samast’ın tahliyesine ilişkin Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, tutuklunun kontrollü özgürlük hakkının 19 Şubat 2022’de doğmasına rağmen bu haktan yararlanılmadığını ve olağan tahliyesinin gerçekleştirildiğini duyurdu. 15 Kasım’da.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, 19 Ocak 2007’de o sırada 17 yaşında olan Ogün Samast’ın gazete binası önünde düzenlediği suikast girişimi sonucu hayatını kaybetti.

Ogün Samast dün akşam serbest bırakıldı. Bu karar ülke gündemini alt üst etti. Tahliye kararına tepkiler sürerken Adalet Bakanlığı’ndan beklenen açıklama geldi. Açıklamanın en önemli kısmı şu şekilde: ”7456 Sayılı Kanun’un infazına ilişkin düzenlemelerden faydalanması söz konusu değildir.” .5275.”

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin tutuklusu Ogün Samast’ın tahliyesine ilişkin açıklama yaptı. Kamuoyunun doğru şekilde bilgilendirilmesi için bir açıklamaya ihtiyaç duyulduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

”Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de öldürülmesinin ardından yapılan yargılamalar sonucunda ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 14 yıl 22 ay 75 gün hapis cezasına çarptırılan Yasin Hayal’in şartlı tahliye tarihi 25 Temmuz’dur. 2047. Aynı suçtan hükümlü olan diğer hükümlü Erhan Tuncel ise toplam 96 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve şartlı tahliye tarihi 26 Temmuz 2040 oldu. “Söz konusu iki hükümlünün cezaları halen infaz edilmektedir.”

“İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen yargılama sonucunda Ogün Samast’a ‘kasten adam öldürme’ suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, 18 yıl hapis cezasının alt sınırından düşüktü. Yaşının küçük olması nedeniyle Türk Ceza Kanunu’nun 31. maddesi “21 yıl 6 ay olarak belirlendi.”

”Ancak failin yasaklı silah taşımaktan aldığı 1 yıl 4 ay hapis cezasının da eklenmesiyle 22 yıl 10 ay olan hapis cezası ağırlaştırıldı. Mahkumun cezası infaz edilirken cezaevinde işlediği kabahatler nedeniyle 2 yıl 36 ay 43 gün hapis cezası daha aldı. Sonuç olarak 24 yıl 46 ay 43 gün olan hapis cezasının infazı, tutukluluk tarihi olan 24 Ocak 2007 tarihinden itibaren başladı. “Mahkumun kontrollü özgürlük hakkı 19 Şubat 2022’de doğmasına rağmen kontrollü özgürlükten yararlanmasına izin verilmedi.”

”Söz konusu hükümlü hakkında 19 Ocak 2023 ve 13 Temmuz 2023 tarihlerinde yapılan değerlendirmelerde şartlı tahliyeye uygun olmadığına karar verilmiş olup, 15 Kasım 2023 tarihinde şartlı tahliyesi gerçekleşmiştir. 2015 yılında hükümlünün 5 kez açık ceza infaz kurumuna nakil talebi ve 2 kez denetimli serbestlik talebi uygun görülmedi.

”Bu bağlamda 7456 Sayılı Kanun’un infazına ilişkin düzenlemelerinden faydalanması söz konusu değildir. “Ceza 5275 Sayılı Kanun’un genel kararlarına uygun olarak infaz edilmiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu