Haber

Ekonomist: İklim değişikliği yeni hastalık riskini artırıyor

Küresel iklim değişikliği başta su olmak üzere diğer yaşam kaynakları üzerinde de olumsuz etkilere neden olmaktadır.

İngiltere merkezli The Economist dergisi, iklim değişikliğinin yeni hastalıklara yol açabileceğini yazdı.

Orta göğüslü çeşitlerde olduğu iddia edilen viral bulaşmanın yüzde 90’ından yarasaların sorumlu olduğunu açıklayan dergi, bilim insanlarının koronavirüsün nasıl ortaya çıktığını henüz belirlemese de önde gelen teorinin hayvanlardan bulaşma olduğunu belirtti.

Yarasalar hakkında yeni araştırma

Koronavirüsten ölenlerin sayısı, gelecekteki salgınları kontrol altına alma çabalarına yeni bir aciliyet katıyor ve Nature dergisinde yarasalar üzerinde yayınlanan bir araştırma, bu tür yayılma riskinin arttığını ortaya koydu.

2070 senaryosu

Paylaşılan haritada, küresel ısınmayı 2 santigrat derecenin altında tutmayı hedefleyen nüfus yoğunluğu ve emisyon senaryosuna göre 2070 yılında hastalık yayılma riskine dikkat çekildi.

Güneydoğu Asya’nın yoğun nüfuslu ve yüksek biyolojik çeşitlilik bölgelerinin yüksek risk altında olduğu bildirildi.

İklim değişikliğinin hayvanların yaşam alanlarına etkisi

Hayvanlar arasında viral bulaşmayı yavaşlatmak için çok geç olabilir: Çalışma, iklim değişikliğinin şiddetli olduğu zamana göre ılımlı olduğu zamanlarda daha da yaygın olacağını gösterdi. Buna karşılık, habitat kaybının etkisi tersine çevrilebilir görünüyor. Avustralya araştırması, okaliptüs ağaçları yeniden çiçek açtığında yarasaların geri döndüğünü buldu.

Gözden kaçırma DSÖ: Koronavirüs hala tehlikeli bir hastalık Haberin Detayları

Bir sonraki pandemiyi önlemeye yardımcı olabilir

Koronavirüsün kaynağı ne olursa olsun, yarasaların yaşam alanlarını eski haline getirmenin bir sonraki pandemiyi önlemeye yardımcı olabileceği notu paylaşıldı:

Eğer koronavirüs gerçekten hayvanlardan insanlara bulaşabilen bir hastalıksa muhtemelen yarasalardan başka bir hayvana oradan da insanlara bulaştı. Araştırmacılar Hendra virüsüne odaklanıyor. Ayrıca yarasalar tarafından salgılanır ve atlara bulaşır ve insanlara bulaşır. Hendra’nın enfekte olduğu bilinen 7 kişiden 4’ü öldü. Hendra dağılımı incelendi ve iklim kaynaklı gıda kıtlığı ile birlikte habitat kaybının bu artışı açıkladığını buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu