Ekonomi

Mevduat hakkında bilinmesi gerekenler

Bazı ev sahipleri kiracılarını tahliye ederken depozito bedelini ödemekte zorluk yaşıyor.

Bazıları ödeme yapmıyor, bazıları ise eksik ödemenin yollarını arıyor.

Bağlantı sona erdikten sonra depozitonun tahsil edilmesi konusu her iki taraf için de gerilim kaynağı olmaya devam ediyor.

Öyle ki, 5 yıl önce Euro olarak aldıkları depozitoyu o günün TL’siyle ödemeye çalışanlar bile var.

“Tahliye sırasında depozito iade edilmelidir”

Kiracıların ev sahiplerine karşı hakları hakkında bilgi veren Tüm Girişimci Gayrimenkul Danışmanları Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan, mülk sahibinin, evin tahliyesi sırasında depozito bedelini ödemekle yükümlü olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Depozito genel uygulamada kira bedelinden mahsup edilse de hukuki açıdan bu şekilde mahsup edilmesi mümkün değildir. Ev sahibi tahliye sonrasında depozito tutarını iade etmekle yükümlüdür. Eğer depozitosunu geri alamazsa yasal yollara başvurmalıdır.

Depozito hangi durumda ödenmez?

Depozito bedelinin iade edilmeyeceği hallere ilişkin Akdoğan, şu bilgileri verdi:

Depozito aslında güvenlik ücreti anlamına gelir. Kiracının ödenmemiş elektrik, su, doğalgaz, aidat ve borçları ile kiralanan gayrimenkulün tahliyesi sırasında oluşan zarar ve ziyana ilişkin tutarı varsa bu borçlar ev sahibi tarafından depozitodan düşülebilir. Verilen depozito yeterli değilse, genellikle sözleşmelerde kiracı kalan tutarı ödemeyi kabul ve taahhüt eder.

“Depozito 3 aylık ücreti geçemez”

Para yatırma prosedürleri şu şekilde özetlendi:

Konut ve çatılı işyeri kiralamalarında kiracının sözleşme gereği depozito ödemek zorunda olması durumunda bu tutar üç aylık kira tutarını geçemez.

Depozito olarak para veya kıymetli evrak verilmesine karar verilmesi halinde, kiracının parayı vadeli tasarruf hesabına yatırması, değerli evrakları ise kiraya verenin onayı olmadan geri alınamayacak şekilde bir bankaya yatırması gerekmektedir.

Banka, teminatı ancak her iki tarafın talebi üzerine veya icra takibinin ağırlaşması veya kesinleşmiş mahkeme kararına dayanması halinde iade edebilir.

Kiraya veren, kira sözleşmesine ilişkin olarak kiracıya dava açtığını veya icra veya iflas yoluyla takip başlattığını, kira süresinin bitiminden itibaren üç ay içinde bankaya yazılı olarak bildirmemişse, banka teminatı iade etmekle yükümlüdür. kiracının talebi üzerine.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu