Ekonomi

Putin Ukrayna’daki çatışmada F16’ların etkisini reddediyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Çarşamba günü askeri pilotlara hitaben yaptığı konuşmada, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya olası F-16 savaş uçağı tedarikinin devam eden çatışmanın dinamiklerini değiştirmeyeceğini ifade etti. Moskova’nın kuzeybatısında düzenlenen bir toplantıda Putin, F-16’ların nükleer silah taşıma kapasitesine sahip olmalarına rağmen, Rusya’nın diğer askeri teçhizat gibi onları da hedef alıp imha edeceğinden, savaş alanındaki varlıklarının oyun değiştirici olmayacağını kabul etti.

Putin’in yorumları, görüşmelerin sürdüğü ve pilot eğitiminin devam ettiği anlaşılan Ukrayna’ya F-16’ların potansiyel tedarikine yanıt olarak geldi. Putin, bu savaş uçaklarının başka ülkelerdeki havaalanlarından kullanılması halinde, bulundukları yere bakılmaksızın Rusya tarafından meşru hedef olarak kabul edileceklerini vurguladı.

Rus liderin açıklamaları, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba’nın günün erken saatlerinde yaptığı ve Ukrayna’nın uçakları önümüzdeki aylarda teslim almayı beklediğini belirten açıklamalarını izledi. İki yılı aşkın bir süredir Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna uzun bir süredir F-16 arayışı içindeydi.

Aralarında Belçika, Danimarka, Norveç ve Hollanda’nın da bulunduğu çok sayıda ülke Ukrayna’ya F-16 hibe etme taahhüdünde bulundu. Ayrıca bir koalisyon ülkesi de bu jetlerin kullanımı için Ukraynalı pilotların eğitimine yardımcı olmayı kabul etti. Putin’in yorumları Rusya’nın Batılı müttefiklerinin Ukrayna’ya askeri desteğini arttırma ihtimaline karşı tutumunu yansıtıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu