Haber

Tahir Elçi’nin öldürülmesi ve 2 polisin şehit edilmesine ilişkin davaya devam edildi

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 7 yıl önce 2 polisin şehit edildiği terör saldırısı ve sonrasında çıkan çatışmada dönemin Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin hayatını kaybetmesine ait davada, firari terörist Uğur Yakışır’ın aralarında bulunduğu 4 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz yargılanan polis memurları S.T, F.T. ve M.S, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi üzerinden katıldı, Elçi’nin eşi Türkan Elçi ve avukatlar da salonda hazır bulundu.

Sanık polisler, savunmalarının sorulması üzerine evvelki beyanlarını tekrarladı.

Duruşmada kelam alan Türkan Elçi, “Kendimizi huzurlu ve hakkı teslim edilmiş bir vatandaş olarak hissedebilmemiz için, aleyhimize işleyen her durumda umudumuzu kaybetmeden hakkımız olan adaleti, karar anına dek bu salonda düşlemekten ve talep etmekten geri durmayacağız.” sözünü kullandı.

Elçi ailesinin avukatları da 15 Haziran’daki duruşmada dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun şahit sıfatıyla dinlenilmesine karar veren mahkeme heyetinin daha sonra orta celse ile bu kararından vazgeçtiğini belirterek, reddihakim talebinde bulundu.

Bazı baro liderleri da davaya katılmayı talep etti.

Mahkeme heyeti, taleplerin reddine karar vererek duruşmayı 5 Temmuz 2023’e erteledi.

Duruşmayı farklı illerden ve yurt dışından avukatlar ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve basın mensupları takip etti.

İstenen ceza

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 28 Kasım 2015’te Diyarbakır Barosunca, terör saldırılarında zarar gören tarihi Dört Ayaklı Minare’ye dikkati çekmek emeliyle basın açıklaması yapılmış, açıklamanın akabinde teröristlerin saldırısı sonucu polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur şehit olmuş, çıkan çatışmada devrin Diyarbakır Baro Lideri Tahir Elçi hayatını kaybetmişti.

Saldırıya ait hazırlanan iddianame mahkemece kabul edilmişti. Hücumun akabinde kaçan PKK’lı Mahsum Gürkan’ın bölgede gerçekleştirilen operasyonda etkisiz hale getirildiği belirtilen iddianamede, yakalama kararı çıkarılan terörist Uğur Yakışır hakkında “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak”, 2 polis memurunu “kasten öldürmek” cürümlerinden 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ile Tahir Elçi’yi “olası kastla öldürmek” hatasından 20 yıldan 25 yıla, polis memuru S.T’yi “öldürmeye teşebbüs” suçundan 20 yıla, “mala zarar vermek” ve “ruhsatsız silah bulundurma, taşıma veya satın alma” suçundan da 1 yıl 4 aydan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Polis memurları S.T, F.T. ve M.S. hakkında da “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan 2 yıldan 6’şar yıla kadar mahpus cezası talep ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tecrübeli Ustasıyla Lider. %100 Garantili Hizmet. Teklif Alma Hızlı Servis Agı
Başa dön tuşu